Sveiciens!
Šoreiz pievērsāmies sarežģītai nozarei – apsardzes biznesam, kur ēnu ekonomikas apjoms nozarē ir gandrīz divas reizes lielāks nekā vidēji valstī. Neviena iestāde nespēj nosaukt, cik tieši apsardzes kompāniju Latvijā strādā – skaits svārstās no 427 līdz 960. Taču šī gada maijā Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Apsardzes darbības likumā, kas paredz ieviest Apsardzes darbības reģistru, vienlaikus mainot apsardzes komersantu reģistrācijas kārtību. Nozares pārstāvji cer, ka tas beidzot ieviesīs kārtību.
Jāatzīst, ka apsardzes nozares uzņēmumi ir diezgan diskrēti, taču esam darījuši visu iespējamo, lai piegādātu Tev maksimāli daudz informācijas.
Un vēl - ja Tev patīk tas, ko darām, un kāds Tavs draugs, paziņa vai kolēģis ērtāk jūtas, lasot informāciju krievu valodā, uzaicini viņu pieteikties Finday.lv iknedēļas biznesa jaunumu saņemšanai krievu valodā.
Aizraujošu vasaras pēdējo mēnesi vēlot, Finday.lv komandas vārdā,
Ieva Treija
- Degvielas mazumtirgotāja 'Virši-A' koncerna apgrozījums pērn sarucis par 8,3%
- Banku analītiķi: Latvijas ekonomika pārsniegusi pirmskrīzes līmeni agrāk, nekā gaidīts
- Rīgā ierīko pirmo saules elektrostaciju uz lielveikala jumta
- Ar jaunu zīmolu pievērsīsies premium īpašumiem reģionos
- Telekomunikāciju operatori pirmajā pusgadā aug pat par vairāk nekā 10%
- Jūnijā mazumtirdzniecības apgrozījuma gada pieaugums – 5,9 %
PĀRSKATS PAR NOZARI
Drošības nozares kompāniju asociācijas Apsardzes nozares pārskatā norādīts, ka 2018. gadā vien apsardzes nozare valsts budžetā ir ienesusi vairāk nekā 60 miljonus eiro, nodarbinot teju 10 tūkstošus Latvijas iedzīvotāju. Tajā pašā laikā asociācijas vadītājs Arnis Vērzemnieks, kurš ir arī sabiedrisko attiecību aģentūras “Golin” valdes prieksšēdētājs, saka – ēnu ekonomikas apjoms nozarē vēl joprojām ir augsts, gandrīz divas reizes lielāks nekā vidēji valstī.
Drošības nozares kompāniju asociācijā apvienojušies G4S, "Grifs AG" un "USS Latvia". Nozarei ir vēl otra asociācija – Latvijas Drošības biznesa asociācija. Tajā ir daudz vairāk biedru, bet – ar mazāk zināmiem nosaukumiem.
Pēc VID datiem, apsardzes nozarē 2018. gadā bija reģistrēti 960 nodokļu maksātāji. Šie ir uzņēmumi, kuriem kā pamatdarbības veids norādīts NACE kods 8010 "Personiskās drošības darbības" vai 8020 "Drošības sistēmu pakalpojumi" – gan ar, gan bez licences. Lielākā daļa no tiem ir juridiskas personas, pavisam neliela – fiziskas personas kā reģistrēti saimnieciskās darbības veicēji vai individuālie komersanti. 465 no šiem nodokļu maksātājiem ir PVN maksātāji, 221 – ar mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja statusu.
Savukārt Centrālās Statistikas pārvaldes (CSP dati) rāda, ka 2018. gadā apsardzes nozarē kopumā reģistrēti 642 komersanti. Nav īsti skaidrs, kādēļ, salīdzinot ar VID datiem, ir šāda datu atšķirība. Datu nesakritība un necaurspīdība ir viens no iemesliem, kādēļ nav iespējams iegūt precīzu priekšstatu par nozarē notiekošo un kādēļ pēc iespējas ātrāk nepieciešams apsardzes nozares reģistrs.
Vēl viena versija – 2018. gada 1. novembrī valstī bija 439 licencēti apsardzes komersanti, to skaitā tādi, kuriem izsniegtas vairākas licences apsardzes pakalpojumu sniegšanai. Pavisam izsniegtas 498 licences:
Saskaņā ar Valsts policijas 2019. gada datiem, ir reģistrēti 427 licencēti apsardzes uzņēmumi.
Kopumā uzņēmumi 2018. gadā nodokļos samaksājuši gandrīz 65 miljonus eiro. 25 miljonus no tiem veido sociālās apdrošināšanas iemaksas, 12,5 miljoni ir samaksāti iedzīvotāju ienākuma nodoklī, 20 miljoni valsts budžetā nonākuši PVN veidā. Atlikušo summu veido mikrouzņēmuma nodoklis, uzņēmuma ienākuma nodoklis un citi nodokļi. Šo uzņēmumu kopējais nodokļu parāds 2018. gadā – 16,58 miljoni eiro.
Kopumā apsardzes uzņēmumos 2018. gadā nodarbināti 9987 cilvēki. Salīdzinājumā ar 2016. gadu vērojams nodarbināto skaita samazinājums – divus gadus iepriekš bija nodarbināti 11,9 tūkstoši cilvēki. Šāds kritums lielākoties ir saistīts ar darbaspēka trūkumu visā valstī kopumā, kā arī ar to, ka daļu darba vietu ir aizvietojušas tehnoloģijas.
Nodarbināto vidējais bruto atalgojums uzņēmumos 2018. gadā bija 673 eiro. Tas ir būtiski mazāk par vidējo atalgojumu valstī, kas togad bija 989 eiro bruto. Arī vidējā stundas tarifa likme atšķiras – 4,41 eiro apsardzes uzņēmumos un 6,91 eiro vidēji valstī. 25,6% no apsardzes nozarē strādājošajiem saņēma valstī noteikto minimālo algu vai mazāk, savukārt 33,4% saņēma atalgojumu, kas ir lielāks par minimālo algu, bet mazāks par 700 eiro. Tikai 5,6% apsardzes nozarē strādājošo saņēma 1400 eiro un vairāk. 2019. gadā situācija nozarē nedaudz uzlabojās. Saskaņā ar VID datiem, 2019. gadā 22,6% apsardzes nozarē strādājošo saņēma atalgojumu minimālās algas apmērā vai mazāku.
Latvijas Drošības biznesa asociācija (LDBA) 2021. gada sākumā informēja, ka pasūtījumu skaits no klientu puses manāmi pieaug, taču nodrošināt apsardzes darbiniekus paliek arvien grūtāk, ņemot vērā slimības, kā arī zinošu un kompetentu apsardzes darbinieku trūkumu. Turklāt slodzes lielums apsardzes darbiniekiem ik gadu palielinās, un tas nozīmē, ka ir jāpalielinās kompetencei un zināšanām. LDBA uzskata, ka ir jāpievērš īpaša uzmanība apsardzes darbinieku sertifikācijai, jo ir palielinājies konfliktu risks ar klientiem un citām personām. Ja tiktu atļauts izmantot seju atpazīšanas videosistēmas, kas patlaban ir aizliegtas, tas ļautu būtiski ekonomēt resursus un palielināt darba produktivitāti.
No 2022. gada 1. jūlija sāks darboties Apsardzes darbības reģistrs, kuram vajadzētu kļūt par efektīvu mehānismu apsardzes biznesa vides pilnveidošanai.
LIELĀKIE UZŅĒMUMI
AKTUĀLI PAR UZŅĒMUMIEM
G4S ir lielākā starptautiskā drošības pakalpojumu kompānija pasaulē, kas Latvijā sniedz daudzveidīgus drošības pakalpojumus vairāk nekā 13 tūkstošiem fizisku un juridisku personu, tostarp dažādu nozaru uzņēmumiem unklientiem valsts sektorā. AS "G4S Latvia" ir top10 privātais darba devējs Latvijā, nodrošinot darba vietu vairāk nekā 1300 cilvēku. AS "G4S Latvia" ir viens no retajiem uzņēmumiem nozarē, kas ir saņēmis Industriālās drošības sertifikātu, Atzītās aizsardzības organizācijas Atbilstības sertifikātu un sertifikātu atbilstoši ISO 9001 prasībām. Uzņēmums Latvijā reģistrēts 1992. gada jūlijā. Uzņēmums ir akciju sabiedrība.
2019. gadā "G4S Latvia" strādāja ar 17,06 miljonu eiro apgrozījumu un guva peļņu 471,2 tūkstošu eiro apmērā.
Savukārt 2020. gadā uzņēmums strādāja ar 17,84 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 4,6% vairāk nekā gadu iepriekš. Uzņēmuma peļņa, pateicoties inkasācijas pakalpojumus sniedzošā meitasuzņēmuma pārdošanai, pieauga 10,9 reizes un bija 5,16 miljoni eiro. 2020. gada 20. februārī "G4S Latvia" pārdeva 100% daļas uzņēmumā AS "G4S Cash Services Latvia" Igaunijas kompānijai AS "G4S Baltics".
Uzņēmums uzsver, ka "G4S Latvia" pērn saviem darbiniekiem joprojām nodrošināja nozarē augstāko darba samaksu. 2020. gadā, palielinoties darba spēka trūkumam un pieaugot klientu prasībām pakalpojuma kvalitātes jomā, "G4S Latvia" ir spējis palielināt darba samaksu līdz pat 21%. Uzņēmums ir spējis noturēt arī klientu portfeli visās biznesa nodaļās, nedaudz to pat palielinot fiziskās apsardzes pakalpojumu jomā, sasniedzot 12,61 miljona eiro lielu apgrozījumu, kas ir par 13% vairāk, nekā 2019. gadā.
Galvenie uzdevumi 2021. gadā esot saistīti ar izaugsmes veicināšanu un optimālu risinājumu ieviešanu, kas ļautu palielināt konkurētspēju drošības pakalpojumu tirgū. Turpinot attīstības virzienu inovatīvu apsardzes iekārtu un sistēmu apgūšanā, turpmākajos gados "G4S Latvia" plāno aktīvi attīstīt dažādus apsardzes sistēmu tehnoloģiskus un inovatīvus risinājumus, piedāvājot klientiem tehnoloģijas attīstības laikmetam atbilstošus inovatīvus drošības risinājumus. Kā lielāko izaicinājumu 2021. gadā uzņēmums uzskata minimālās algas kāpumu.
2021. gadā reģistrētas izmaiņas AS “G4S Latvia” padomē. Padomes priekšsēdētāja amatā pārapstiprināts Lauri Veikko Saloranta un padomes loceklis – Alger Rapp. Līdzšinējo padomes priekšsēdētāja vietnieku Priit Sarapuu amatā ir nomainījis Villu Oun. Iepriekš Villu Oun nav ieņēmis amatus Latvijā reģistrētu uzņēmumu padomēs vai valdēs. Izmaiņas AS “G4S Latvia” valdē nav veiktas. Valdes priekšsēdētāja amatu ieņem Edgars Zālītis, bet valdes locekļu – Jānis Ābele un Karina Skoborihina.
2021. gada sākumā "Swedbank" un "G4S Latvia" sadarbības rezultātā apsardzes uzņēmums tika pie 31 videi draudzīga auto, tādējādi modernizējot un papildinot apsardzes uzņēmuma autoparku ar "Toyota Corolla Touring Sports Hybrid" un "Toyota RAV-4 Hybrid" SUV tipa automašīnām.
Vienīgais fakts, ko iespējams atrast par šo uzņēmumu pēc publiski pieejamas informācijas, ir šāds: SIA "Uniforts" pārziņā ir "Fenikss" spēļu zāļu sargāšana.
Drošības kompānija "Grifs AG" ir dibināta 2002. gadā un šobrīd var lepoties ar vairāk nekā 19 gadu pieredzi drošības pakalpojumu nodrošināšanā. "Grifs AG" ir vienīgais Latvijas kapitāla apsardzes uzņēmums, kas darbojas visās Baltijas valstīs, nodrošinot darbu 1720 darbiniekiem un apsargājot vairāk nekā 23 600 fiziskās un tehniskās apsardzes objektu. Latvijā uzņēmums nodrošina 571 darba vietas. Uzņēmumam Latvijā ir vairāk nekā 7400 klientu un apsargājamo objektu.
"Grifs AG" ir viens no "Grifs AG International" koncerna meitasuzņēmumiem, kur 80% koncerna pamatkapitāla daļu veido Latvijas kapitāls, bet 20% pieder Norvēģijas uzņēmumam "Autoguard AS". "Grifs AG" uzņemas civiltiesisko atbildību par klientiem nodarītajiem personāla un īpašuma zaudējumiem līdz sešiem miljoniem eiro.
2018. gads uzņēmumam Baltijā kopumā ir bijis veiksmīgs. Visa koncerna apgrozījums ir pieaudzis par 1,52% un ir sasniedzis 19,6 miljonus eiro, un gads ir pabeigts ar operatīvo peļņu 18 tūkstošu eiro apmērā.
2019. gads "Grifs AG" Latvijā ir noslēgts ar 0,6% peļņu. Salīdzinot ar 2018. gadu, apgrozījums ir pieaudzis par 0,7%.