Būvtehnikas nomas uzņēmumu tops un 39. nedēļas biznesa ziņu tops
Vēstule #
125
29/9/2023
Nedēļas biznesa ziņu apkopojums bez maksas katru piektdienu Tavā e-pastā:
Sveiciens!
Būvniecības tehnikas nomas uzņēmums "Storent Holdings" ir sācis obligāciju publisko piedāvājumu 4,5 miljonu eiro apmērā ar fiksētu procentu likmi 11% un dzēšanas termiņu 2025. gada 21. decembrī. Uzņēmums piedāvā iegādāties 45 tūkstošus obligāciju, un vienas obligācijas nominālvērtība ir 100 eiro.
Šī nav pirmā reize, kad "Storent Holdings" šādā veidā piesaista finansējumu. Uzņēmuma vadītājs Andris Pavlovs portālā "Investoru Klubs" stāsta, ka pavasarī piesaistīti vairāk nekā 10 miljoni eiro: "Finanses palīdz ātrāk augt – esam uz inovāciju viļņa, kas mūs nes pretī attīstības mērķiem. Nozare mainās, mēs skaidri zinām, ko darīt, lai šo situāciju izmantotu savā un nozares labā."
Nozare patiešām mainās. Līdzīgi kā jau daudzās jomās, arī būvtehnikas nomas nozarē ienāk jaunuzņēmumi. 2021. gadā sāka darboties "PreferRent". Platformā ir reģistrējušies vairāk nekā 320 Baltijas nomas uzņēmumi – teju puse no teju puse no nozares uzņēmumiem. Rezervāciju daudzums platformā pārsniedz 25 tūkstošus. Būvtehniku var nomāt arī "CargoPoint". Savukārt, beramkravu pārvadājumu digitalizēšanas un piegādes platforma “Viangoo” šonedēļ ziņoja, ka piecu mēnešu laikā ir sasniegusi viena miljona eiro apgrozījumu un savā pirmajā aktīvajā būvniecības sezonā noslēgusi vienošanos ar 400 vietējiem būvniecības uzņēmumiem. Latvijas jaunuzņēmums plāno izvērst darbību Baltijas valstīs un Skandināvijā.
Ņemot vērā visus šos notikumus, nolēmām apskatīt, kā sokas būvtehnikas nomas uzņēmumiem. Te gan jāpiebilst, ka gluži pilnu bildi mums iegūt neizdevās, jo viens no lielākajiem spēlētājiem noteikti ir "Ramirent", bet tā ir filiāle un apgrozījuma datus publiski neredzam. Šo faktu paturot prātā, mums sanāca šādi:
Nozares lielākais uzņēmums ir SIA "Storent", kura apgrozījums 2022. gadā palielinājās par 3,81% un bija 18,35 miljoni eiro. Uzņēmuma peļņa pērn bija 1,71 miljons eiro (2021. gadā – 1,32 miljoni eiro).
Kā redzams grafikā, topa otrajā vietā ir SIA "Doka Latvia", kura apgrozījums pieauga no 13,77 miljoniem eiro 2021. gadā līdz 16 miljoniem eiro 2022. gadā. Peļņa gan ir nedaudz samazinājusies – no 1,2 miljoniem 2021. gadā līdz 1,09 miljoniem pērn.
Top3 noslēdz SIA "Modul", kura apgrozījums ir palielinājies no 6,14 miljoniem eiro 2021. gadā līdz 7,31 miljonam eiro pērn. Peļņa šajā periodā ir samazinājusies no 1,73 miljoniem eiro līdz 1,63 miljoniem eiro.
Privātpersonu noguldījumi "Swedbank" ir sasnieguši jau 1 miljardu eiro. Tas ir naudas apjoms, par kuriem klienti saņem procentu maksājumus. 62% no šiem noguldījumiem ir uzkrāti krājrīkā, savukārt 38% – klasiskajos termiņdepozītos.
Top biznesa ziņas Latvijā
Latvijas finanšu iestādēs saistībā ar Eiropas Savienības noteiktajām sankcijām pret Krieviju un Baltkrieviju ir iesaldēti apmēram 74 miljoni eiro. Latvijas finanšu tirgus dalībnieki ir identificējuši sešas fiziskas personas, kuras ir tieši pakļautas sankcijām, un 35 juridiskas personas, kuras nav tieši iekļautas sankciju sarakstos, bet konstatētas sankcionēto personu īpašumtiesības vai kontrole šajās juridiskajās personās, līdz ar to šo personu līdzekļi un vērtspapīri ir iesaldēti.
Būvniecības izmaksas šogad augustā Latvijā pieauga vidēji par 3% salīdzinājumā ar 2022. gada attiecīgo periodu. Tostarp strādnieku darba samaksa gada laikā pieaugusi par 6,7%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas augušas par 4,8%, bet būvmateriālu cenas palielinājušās par 0,6%.
Finanšu institūcijas "Altum" pārvaldītais Latvijas Zemes fonds sešu gadu laikā reversajā nomā no lauksaimniekiem ir iegādājies gandrīz 600 īpašumus vairāk nekā 11,5 tūkstošu hektāru platībā. Līdz šim ir atpirkti 165 īpašumi.
Top biznesa ziņas Baltijā
Igaunijas valdība apstiprināja 2024. gada budžetu un fiskālo stratēģiju nākamajiem četriem gadiem. Ieņēmumi plānoti 16,79 miljradu eiro apmērā, izdevumi – 17,67 miljardi eiro, savukārt investīcijām tiks atvēlēti 0,82 miljardi eiro.
Daži lielie globālie tehnoloģiju uzņēmumi ir paziņojuši, ka vēlas pieņemt atpakaļ darbā profesionāļus, ko atlaida šī gada sākumā. Pieprasītākie ir mākslīgā intelekta speciālisti. "Amazon" pat paziņojis, ka investēs līdz pat 4 miljardiem dolāru mākslīgā intelekta jaunuzņēmumā "Anthropic", kas piekritis trenēt "Amazon" nākotnes modeļus.
Klimata pārmaiņas ietekmē arī kafijas tirgotājus. "Starbucks" reizēm vairs netiek galā ar rindām saistībā ar lielo pieprasījumu pēc aukstajiem dzērieniem, kurus ir diezgan sarežģīti pagatavot. Uzņēmums meklē veidus, kā paātrināt šo dzērienu pagatavošanas procesu.
Zīmola "Victoria’s Secret" pārdošanas apjomi kopš 2018. gada ir samazinājušies par 1,8 miljardiem dolāru, savukārt ieņēmumi pēdējā pilnajā fiskālajā gadā ir nokritušies par 6,5%. Tagad zīmols ķēries klāt sava TV šova uzlabošanai ar cerību, ka beidzot parādīsies kāda pozitīva tendence arī biznesa rezultātos.
1960. gadā Japānas auto nozare pārsteidza ASV, apsteidzot to saražoto automašīnu skaitā. 2008. gadā izrāvienu veica Ķīna, ik gadu vēl vairāk palielinot savu dominanci automašīnu ražošanas sektorā:
Acīmredzot bailēs no vēl lielākas Ķīnas dominances šajā segmentā ASV ir paziņojusi, ka no nākamā gada elektroauto pircēji vairs nevarēs saņemt finansiālo atbalstu - 7500 dolārus - ja izvēlētajā automašīnā būs uzstādīta batereja, kas ražota ārpus ASV.