Biškopības uzņēmumu tops un 29. nedēļas biznesa ziņu tops
Vēstule #
115
21/7/2023
Nedēļas biznesa ziņu apkopojums bez maksas katru piektdienu Tavā e-pastā:
Sveiciens!
Analizējot nozaru datus, esošā klimata un arī ekonomiskā situācija aizvien vairāk liek norādīt, ka konkrētā nozare ir krīzes situācijā. Šoreiz ir runa par biškopību. Atsaucoties uz “ReTV", portāls “Delfi” ziņo, ka ilgstošais sausums ietekmēs arī iegūto medus daudzumu un kvalitāti. Tāpat biškopības nozari ietekmē arī eksporta tirgus stagnācija un būtiskais iepirkuma cenu kritums medus eksportā. Līdz ar energoresursu krīzi ražošanas izmaksas ir sadārdzinājušās, bet pircēju rocība – samazinājusies. Tāpēc Finday.lv šoreiz apskatījā biškopības nozares uzņēmumus.
Saldas brīvdienas Finday.lv komandas vārdā novēl, Ieva Treija
Ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras tiešu līdzdalību šogad apstiprināti jau 20 investīciju projekti, kuros tiks radītas 1160 darba vietas. Ieguldījumu apjoms sasniegs 371,5 miljonus eiro.
Pērn AS "Drogas" apgrozījums pieauga par 11,28%, palielinoties līdz 93,87 miljoniem eiro. Uzņēmuma peļņa 2022. gadā pēc nodokļu nomaksas sasniedza 11,21 miljonu eiro. 2023. gadā AS "Drogas" mērķis ir stiprināt tirgus pozīciju, atverot jaunus veikalus Latvijā.
Piena pārstrādes uzņēmums AS "Jaunpils pienotava" pagājušajā gadā strādāja ar 28,32 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 45,8% vairāk nekā gadu iepriekš. Savukārt uzņēmuma peļņa bija 9856 eiro pretēji zaudējumiem 2021. gadā.
Bezpilota lidaparātu ražotājs SIA "Edge Autonomy Riga" (iepriekš "UAV Factory") pagājušajā gadā strādāja ar 21,2 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir 2,4 reizes vairāk nekā gadu iepriekš. Uzņēmuma peļņa pieauga 8,2 reizes un bija 4,49 miljoni eiro.
Latvijā dibinātā finanšu tehnoloģiju kompānija "Eleving Group" ir uzsākusi SIA "EC Finance Group" integrāciju sava tiešā meitasuzņēmuma AS "Eleving Finance" biznesa portfelī. "EC Finance Group" plašāk ir pazīstams ar zīmolu "ExpressCredit" un nodarbojas ar patēriņa finansēšanas pakalpojumu sniegšanu Dienvidāfrikas reģionā.
Starptautiskais mobilitiātes pakalpojumu sniedzējs "Sixt" Latvijā ir iegādājies "Renti Plus" automašīnu abonēšanas pakalpojumu, kas iepriekš ietilpa "Eleving Group".
Neskatoties uz valsts atbalstu, Igaunijas ielās joprojām ir ievērojami mazāk elektroautomašīnu nekā iekšdedzes dzinēju auto. Eksperti prognozē, ka, ņemot vērā apstākļus ekonomikā, situācija būtiski nemainīsies. Igaunijā elektroauto pircēji no valsts saņem 4000 eiro atbalstu.
Igaunijas uzņēmums “Piletilevi Grupp”, kas nesen izziņoja, ka nopircis Rumānijas lielāko biļešu tirgošanas platformu, nu ticis arī pie lielākā Čehijas biļešu tirgotāja “GoOut.net” daļām.
Top biznesa ziņas pasaulē
Indijas informācijas tehnoloģiju gingants “Wipro” investēs 1 miljardu dolāru, lai apmācītu savus 250 tūkstošus darbinieku strādāt ar mākslīgo intelektu. Uzņēmums vēlas, lai tie vairāk integrētu mākslīgā intelekta iespējas risinājumos, ko tas izstrādā.
Īlons Masks ir izveidojis jaunu uzņēmumu “xAI”. Uzņēmuma misija ir saprast visuma patieso dabu. Ī. Masks teic, ka uzņēmums meklēs atbildes uz zinātniskiem jautājumiem un mēģinās saprast, kas patiesībā notiek.
Biznesu studējošie jaunieši vislabprātāk gribētu strādāt uzņēmumā “Google”, liecina nule publicētā aptauja. Vēl popularitātes augšgalā ir tādi uzņēmumi kā “JPMorgan Chase”, “Apple”, un “Goldman Sachs”.
Neskatoties uz to, ka "Tesla" samazinājušies ieņēmumi no viena pārdota auto, uzņēmums ziņo par lielāku peļņu nekā iepriekš prognozēts.
“Blackstone”, kas ir vairākuma akcionārs Latvijā strādājošajā “Luminor” bankā, ir kļuvis par pirmo investīciju fondu, kura rīcībā ir viens triljons dolāru. Uzņēmuma peļņa ir augusi par 39% un sasniegusi 1,2 miljardus dolāru.
Pārskats par nozari
Eiropas mērogā Latvijas biškopības nozare ir neliela – 3200 bitenieki ar 100 tūkstošiem bišu saimju neveido pat procentu no kopējā apjoma. Eiropā saražo tikai 60% no patērētā medus daudzuma, tāpēc šo saldo produktu arī importē. Galvenokārt – no Ukrainas un Ķīnas. Latvijas biškopjiem ir jākonkurē ar biteniekiem no dienvidu valstīm, kur siltāka klimata un garākas sezonas dēļ iegūst lielāku medus ražu, līdz ar to cenas ir krietni zemākas.
Viens Latvijas iedzīvotājs gadā patērē no 400 gramiem līdz pat vienam kilogramam medus. Tik liels medus patēriņš ir tikai dažās attīstītajās pasaules valstīs.
2021. gadā lauksaimniecības organizācijas parakstīja memorandu par bitēm draudzīgāku saimniekošanu, ko aicina ievērot visus augkopjus Latvijas laukos. Biškopju galvenā prasība ir lietot augu aizsardzības līdzekļus atbilstoši normatīvajiem aktiem un nelietot glifosātus saturošus preparātus ziedošos augos papuvēs un graudaugos pirms ražas novākšanas, tādejādi aizsargājot gan biškopības produkcijas ražotājus, gan domājot par vides saaudzēšanu. Biedrība uzsver, ka tas saskan arī ar Eiropas Savienības Zaļā kursa mērķiem, kur viens no uzstādījumiem ir samazināt pesticīdu lietošanu līdz 2030. gadam par 50%.
Ar medus ievākšanu nodarbojas ne vien grafikā redzamie tradicionālie biškopības uzņēmumi, bet arī citi uzņēmumi. Piemēram, LMT urbānajā bišu dravā mīt vairāk nekā 150 tūkstoši bišu. Viedstropi atrodas uz LMT tehniskās ēkas jumta. Latvijas Biškopības biedrības pasākumā "Latvijas garšīgākais medus ‘22" nominācijā "Gaišais medus" LMT viedstropos ievāktais medus ieguva 1. vietu.
Latvijā attīstās ne vien medus ražotāji, bet arī biškopības tehnoloģijas. Piemēram, "BeeKing" (SIA "BeeTech Services") izstrādā mobilo lietotni, kas ir paredzēta darbam dravā – pierakstu veikšanai, darbu plānošanai un uzskaites veikšanai ar balss palīdzību. Otrs produkts ir viedie stropa marķieri. Pie katra stropa ir piestiprināts NFC sensors. Pietuvinot telefonu stropam ar sensoru, viedtālrunī atveras informācija par konkrēto stropu. Darot tipveida darbus, piemēram, piebarojot bišu saimes vai papildinot medus telpas, pirms došanās dravā biškopis izvēlas konkrēto darbu. Atzīme par to tiek veikta, pietuvinot telefonu stropam. Pīkstiens liecina, ka konkrētais darbs ir piefiksēts, un biškopis dodas pie nākamā stropa.
Savukārt jaunuzņēmums "BeeSage" izstrādā bišu stropu uzraudzības sistēmu. Uzņēmums izmanto sensorus, lai iegūtu dažādus datus, ko tālāk sistematizētā veidā nodot biškopjiem. Sensori mēra temperatūru, mitrumu, svaru un kustību.