Sveiciens!
Viena no perspektīvākajām ekonomikas nozarēm ir informāciju tehnoloģijas (IT). Tas tā kā būtu skaidrs. Bet kā veicas nozarei, kas to darbina, proti, datortehnikas tirdzniecībai? Tā arī ir mūsu šīs nedēļas tēma. Mēs paši bijām pārsteigti par nezināmiem un ikdienā nedzirdētiem uzņēmumu nosaukumiem, kas Latvijas budžetam ik gadu nodrošina ievērības cienīgu pienesumu. Šis piemērs ļoti labi ilustrē, ka bizness-biznesam jomā ir daudz tiešām lielu uzņēmumu, par kuriem plašākai sabiedrībai ir zināms ļoti maz, jo tie vienkārši nav redzami.
Viedoklis šoreiz no mūsu uzticīgā lasītāja un viena no tiem, kurš, uzaicinot savus draugus pievienoties Finday.lv lasītāju pulkam, ir ieguvis speciālbalvu no mums. Un tas ir "220.lv marketplace" pārdošanas vadītājs Kārlis Ozols. Viņa komentārs vēstules nobeigumā.
Lieliskas brīvdienas vēlot ''Finday'' komandas vārdā,
Ieva Treija
Lidosta "Rīga" līdz 2027. gadam investēs 247 miljonus eiro. Lidostas nākotnes stratēģija paredz attīstīt lidostas pilsētas koncepciju. Lidostas centrā būs jaunais pasažieru terminālis ar kapacitāti līdz 12 miljoniem pasažieru gadā, kas būs savienots ar "Rail Baltica" dzelzceļa staciju. Lidostas gada neto apgrozījums 2027. gadā plānots 77 miljonu eiro apjomā.
AKTUĀLI PAR UZŅĒMUMIEM
1993. gadā četri jauni IT studenti sāka iepirkt komponentes, komplektēt datorus un iekarot tā laika agrīno Latvijas IT tirgu. Gada laikā tika noslēgti pirmie izplatīšanas līgumi ar tādiem IT nozares gigantiem kā "Seagate", "Western Digital" un "Samsung". Tas bija pamats straujai izaugsmei un biznesa paplašināšanai reģionā turpmākajos gados. Šodien "Elko grupa" ir atzīts un pieprasīts partneris ar 1500 darbinieku komandu un plašu reģionālo pārstāvniecību Eiropā un Centrālajā Āzijā.
"Elko Group" koncerna apgrozījums 2019. gadā bija rekordliels – 1,68 miljardi eiro, kas ir par 12,3% vairāk nekā gadu iepriekš. Koncerna peļņa pieauga vairāk nekā divas reizes un bija 17,7 miljoni eiro. Nebrīnieties par to, ka šie skaitļi atšķiras no tiem, ko redzat skaistajos stabiņos grafikā. AS "Elko grupa" ir viens no koncerna "Elko Group" uzņēmumiem un mēs esam attēlojuši datus par konkrēto Latvijas struktūrvienību.
2020. gadā uzņēmumam apgrozījumu izdevās palielināt vēl par 16,06%, sasniedzot 1,91 miljardu eiro. Koncerna peļņa togad pieauga līdz 30,23 miljoniem eiro. Dolāru izteiksmē skaitļi ir vēl iespaidīgāki – uzņēmumam ir izdevies pākāpt divu miljardu eiro aprozījuma slieksni. Interesanti, ka pirms 13 gadiem "Elko grupa" bija pirmais Latvijas uzņēmums, kura apgrozījums pārsniedza vienu miljardu ASV dolāru. "Elko grupa" direktors Svens Dinsdorfs atzīst, ka ir izaicinoši pārvaldīt lielu un ātru izaugsmi. Taču viņš apzinās, ka šādi izaugsmes laiki nebūs vienmēr – iestāsies piesātinājums, tirgus palēnināsies, un tas laikus jāspēj pamanīt. "Katram laikam sava taktika. Arī brīdī, kad 2020. gada sākumā viss šķita jūkam un brūkam, svarīgi bija nenoraustīties, saglabāt nākotnes perspektīvu. Krīzes nāk un iet, šī nav pirmā un ceram ne pēdējā, ja pieņemam to kā daļu no dabiska cikliskuma. Skaidrs ir tikai viens – apstāties nedrīkstam," tā S. Dinsdorfs.
2020. gada maijā tika apzagta "Elko Group" noliktava. Uzglabātās preces bija pilnībā apdrošinātas, tāpēc tas neradīja būtisku ietekmi uz uzņēmuma darbību, taču "Elko Group" izsludināja līdz pat 200 tūkstošu eiro lielu atlīdzību par informācijas sniegšanu.
2021. gada sākumā Altum Kapitāla fonds veica pirmo darījumu, ieguldot uzņēmumā "Elko grupa" un iegādājoties tā vērtspapīrus 2,9 miljonu eiro apmērā. Obligāciju emisiju par kopējo summu 20 miljoni eiro organizēja "Signet Bank". Obligācijas iegādājās vairāk kā 80 investori no Baltijas valstīm, Vācijas un Maltas – tostarp bankas, pensiju plāni, investīciju fondi, apdrošināšanas kompānijas, kā arī privātie investori. Kopējais pieprasījums pēc obligācijām pārsniedza 50 miljonus eiro.
"Also" ir viens no lielākajiem tehnoloģiju nodrošinātājiem IT nozarē, kas šobrīd ir pārstāvēts 28 Eiropas valstīs un 94 valstīs visā pasaulē partneru programmas ietvaros. Also sistēmā ir aptuveni 110 tūkstoši potenciālu tālākpārdevēju, kuriem tiek piedāvāta aparatūra, programmatūra un IT pakalpojumi no vairāk nekā 700 piegādātājiem vairāk nekā 1340 produktu kategorijās.
SIA "Also Latvia" ir dibināts 1995. gadā. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 1,2 miljoni eiro, un tā vienīgais īpašnieks ir Šveicē reģistrētā kompānija "ALSO Holding AG".
SIA "Also Latvia" 2018. gadā palielināja apgrozījumu par 17,3%, salīdzinot ar gadu iepriekš – līdz 70,63 miljoniem eiro. Uzņēmuma tīrā peļņa sasniedza 503 tūkstošus eiro, kas bija par 45,7% jeb 158 tūkstošiem eiro vairāk nekā 2017. gadā.
Kā redzams grafikā, 2019. gadā uzņēmuma apgrozījums bija 71,1 miljons eiro, bet 2020. gadā – 84 miljoni eiro. Peļņa attiecīgi bija 524 tūkstoši eiro 2019. gadā un 731,9 tūkstoši eiro 2020. gadā.
Uzņēmums SIA "MoonCom" pieder Vinetai Brutānei. Saskaņā ar "Forbes" datiem 2018. gadā tas bija lielākais sievietei piederošais uzņēmums Latvijā. 2018. gadā uzņēmums apgrozīja 62,1 miljonu eiro un nopelnīja 481 tūkstoti eiro, nodarbināja deviņus darbiniekus.
2019. gadā "MoonCom" apgrozījums bija teju 60 miljoni eiro, bet 2020. gadā tas noslīdēja līdz 51,76 miljoniem eiro. Protams, tas arvien ir ievērojams apgrozījums Latvijas uzņēmumiem, kas to ierindo "Dienas Bizness" veidotā "Top500" 138. vietā. Salīdzinājumam – līdzīgs apgrozījums ir arī SIA "Latvijas energoceltnieks" (50,94 miljoni eiro) un SIA "Euroaptieka" (50,79 miljoni eiro).
Grafikā redzams, ka 2019. gadā "MoonCom" peļņa bija 358,88 tūkstoši eiro, bet 2020. gadā uzņēmums strādāja ar 48,92 tūkstošu eiro zaudējumiem.
Trūkst komponentes, pieaug cenas
Kārlis Ozols
Tirdzniecības centra internetā "220.lv marketplace" pārdošanas vadītājs
"Kad par normu kļuva attālinātais darbs un mācības, strauji palielinājās pieprasījums pēc elektronikas precēm, tai skaitā datortehnikas. Rezultātā 2021. gads bija izaicinājumiem bagāts, jo pieprasījums pārsniedza piedāvājumu. Pieauga pieprasījums pēc galvenajām IT precēm. Gan vietējā, gan globālā mērogā produktu pieejamība kļuva nestabila. Dažu komponenšu trūkums izraisīja preču pieejamības problēmas un cenu pieaugumu visām galvenajām IT kategorijas precēm – klēpjdatoriem, monitoriem, printeriem. Pērn strauji pieauga pārdošanas apjomi datortehnikas kategorijā. Vairāk tika pirktas tādas preces kā austiņas, peles, tastatūras, kameras un citi aksesuāri darbam ar datoru.
Tāpat kā e-komercijas nozare kopumā, arī mēs piedzīvojam izaugsmi. 2021. gadā "220.lv", "Pigu.lt" un "Kaup24.ee" grupas platforma kāpināja apgrozījumu līdz 39,7 miljoniem eiro. Tas salīdzinājumā ar 2020. gadu ir pieaugums par vairāk nekā piecām reizēm. "Marketplace" pēdējo gadu laikā esam sākuši sadarbību ar tūkstošiem jaunu pārdevēju, kas caur mūsu e-komercijas sistēmu sāka tirdzniecību visā Baltijā. Pašreiz Baltijas līmenī ir jau 4000 pārdevēju, no kuriem Latvijā aktīvi tirdzniecību izvērš 1650. Visas grupas sortimenā šobrīd vairāk nekā divi miljoni preču un mūsu pārvaldītās vietnes apmeklē aptuveni 150 miljoni pircēju gadā.
Šogad turpināsim platformas attīstību Somijas tirgū. Raugoties no patērētāju viedokļa, sortimentā ienāks daudz jaunu preču, ko piedāvās somu pārdevēji."
Ietekmīgākie biznesa līderi Latvijā ik piektdienu savā e-pasta kastē saņem tikai viņiem atlasītu informāciju un ziņas Finday.lv biznesa ziņu jaunumu vēstulē.