Farmācija pēdējā gada laikā ir bijusi viena no apspriestākajām nozarēm Covid-19 vakcīnas kontekstā. Protams, veiksmīgākajiem vakcīnu ražotājiem - globālajiem uzņēmumiem - šis noteikti būs neticami veiksmīgs finanšu gads. Taču kā sokas mūsu pašu nozares flagmaņiem? Par to plašāk šajā jaunumu vēstulē.
NOZARES DATI
Laika posmā no 2001. līdz 2019. gadam farmācijas nozares pārdošanas rādītāji Latvijā ir pastāvīgi auguši un 2019. gadā sasnieguši 472 miljonus eiro, liecina Statista dati. Bezrecepšu medikamentu tirgus 2021. gadā bija 27 miljoni eiro, un paredzams, ka tas līdz 2025. gadam augs par 0,50% gadā. Pieprasītāki ir saaukstēšanās simptomus mazinošie medikamenti, kuri tiek pārdoti par 6 miljoniem dolāru gadā. 2021. gadā uz vienu iedzīvotāju farmācijas uzņēmumi no bezrecepšu medikamentu pārdošanas nopelnīja 14,60 dolārus. Statista lēš, ka 2021. gadā aptuveni 9% no pārdotajiem bezrecepšu medikamentiem ir iegādāti tiešsaistē.
LIELĀKIE UZŅĒMUMI
AKTUĀLI PAR UZŅĒMUMIEM
Saskaņā ar publikāciju izdevumā “Dienas Bizness”, “Grindeks” koncerns 2020. gadā sasniedzis vēsturiski straujāko apgrozījuma un peļņas kāpumu - konsolidētie, provizoriskie finanšu dati liecina, ka koncerna apgrozījums sasniedza 187,0 miljonus eiro. Tas ir par 45,6 miljoniem eiro jeb 32% vairāk nekā 2019. gadā. 2020. gada koncerna peļņa bija 19 miljoni eiro, kas ir par 5,6 miljoniem eiro jeb par 42% vairāk nekā 2019. gadā.
2020. gadā noslēdzās "Grindeks" akcionāra SIA "Liplat Holding" izteiktais akciju atpirkšanas obligātais piedāvājums, kurā "Liplat Holding" palielināja līdzdalību no 94,16% līdz 96,78%. "Liplat Holding" kapitālā Kirovam Lipmanam pieder 43,33%, Filipam Lipmanam - 35% kapitāldaļu, bet Annai Lipmanei - 21,67%. "Grindeks" kapitālu veido 9,6 miljoni akciju 1,4 eiro nominālvērtībā. 2021. gada sākumā "Grindeks" vērsās biržā "Nasdaq Riga" ar lūgumu izslēgt uzņēmuma akcijas no regulētā tirgus.
2020. gada septembrī uzņēmums “Grindeks” paziņoja, ka būvēs jaunu ražotni. Uzņēmuma jaunās rūpnīcas vajadzībām sākta Šķirotavas cietuma ēku kompleksa demontāža. Jaunās rūpnīcas celtniecību plāno sākt 2022. gadā. Ražotnes būvniecību iecerēts veikt vairākos posmos, taču plānotās investīcijas uzņēmums līdz šim nav atklājis. Uzņēmuma attīstības stratēģija līdz 2025. gadam paredz ievērojamu jaunu aktīvo farmaceitisko vielu un gatavo zāļu formu klāsta paplašināšanu.
Lai gan kopš iepriekšējā lielākā īpašnieka Maligina nāves uzņēmums saskāries ar ne vienu vien krīzi tieši īpašnieku jautājumā, šajā jaunumu vēstulē vairāk pievērsīsimies tā finanšu rādītājiem.
AS "Olainfarm" ir viens no lielākajiem uzņēmumiem Baltijas valstīs ar vairāk nekā 45 gadu pieredzi medikamentu un ķīmiski farmaceitisko produktu ražošanā. Uzņēmuma produktu portfelis sastāv no vairāk nekā 60 gatavo zāļu formām, 25 aktīvām farmaceitiskām vielām un vairāk nekā 20 starpproduktiem. "Olainfarm" koncernā ietilpst Latvijas zaļās farmācijas uzņēmums SIA "Silvanols", aptieku tīkls SIA "Latvijas aptieka", elastīgo medicīnisko izstrādājumu ražotājs SIA "Tonus Elast", zāļu tēju, to maisījumu un ārstniecības augu pulveru ražotājs SIA "NPK Biotest", ārstniecības iestādes SIA "Klīnika DiaMed" un SIA "Olainmed", ekokosmētikas ražotājs SIA "Kiwi Cosmetics".
Koncerna produkcija tiek eksportēta uz vairāk nekā 60 valstīm, tikai aptuveni 25% tiek realizēti Latvijā. AS "Olainfarm" lielākie eksporta tirgi ir Krievija, Ukraina, Baltkrievija, Nīderlande, Kazahstāna, Uzbekistāna un Vācija. No ražotnes tālākais eksporta tirgus ir Austrālija.
2020. gadā "Olainfarm" koncerna ieņēmumi sasniedza 122,2 miljonus eiro, teikts paziņojumā biržai:. Tas ir 11% samazinājums salīdzinājumā ar ieņēmumu līmeni pirms gada. Savukārt bruto peļņa bija 72,4 miljoni eiro, kas ir par 14,6% mazāk, salīdzinot ar to pašu periodu pērn. Bruto peļņas samazinājums skaidrojams ar Krievijas tirgus piegāžu apjoma laika izmaiņām jaunās regulācijas un Covid-19 izplatības negatīvās ietekmes dēļ. Bruto peļņas rentabilitāte 2020. gadā ir 59,3%, kas ir 2,5% samazinājums, salīdzinājumā ar 2019. gada rādītāju 61,8 %.
Čehijas kompānija "Black Duck Invest" informējusi "Olainfarm" par tās nodomu iegādāties "Olmafarm" piederošās "Olainfarm" akcijas, kas veido 42,56% no "Olainfarm" akcijām, raksta Delfi.
Par AS "Olainfarm" valdes priekšsēdētāju 2019. gada nogalē tika iecelts Jerūns Veitess (Jeroen Weites) ar 20 gadu starptautisku pieredzi farmācijas nozarē, raksta "Dienas Bizness".
AS "Olainfarm" piederošā SIA "Latvijas Aptieka" 2020. gadā palielinājusi apgrozījumu līdz 27,6 miljoniem eiro, bet peļņu – līdz 1,3 miljoniem eiro.
“Grindeks” meitas uzņēmums zāļu ražotājs “Kalceks” 2020. gadā svinēja 100 gadu jubileju. Tas ir vecākais farmācijas uzņēmums Latvijā un viens no vecākajiem Baltijas valstīs. Uzņēmuma “Kalceks” ražotnēs Slovākijā, Vācijā, Turcijā un Spānijā šobrīd ražo 27 dažādus produktus. Pieprasītākie no tiem ir muskuļu relaksanti un medikamenti, kas paredzēti centrālās nervu sistēmas (CNS) darbības nodrošināšanai.
2020. gadā AS “Kalceks” sasniedza ļoti strauju pārdošanas apjoma pieaugumu. Tas tika panākts, kāpinot eksporta valstu skaitu un ieviešot jaunus produktus. Uzņēmuma produkti 2020. gadā tika pārdoti 40,7 miljonu eiro apjomā, kas ir par 24 miljoniem eiro jeb 2,4 reizes vairāk nekā 2019. gadā. “Kalceks” medikamenti 2020. gadā tika eksportēti uz 62 valstīm, un galvenie noieta tirgi bija Spānija, Beļģija, Izraēla, Lielbritānija un Francija.
AKTUĀLI PAR NOZARI
Farmācija ir viena no nozīmīgākajām tautsaimniecības nozarēm Latvijā, kas lielākoties eksportē savu produkciju. 2019. gada nozares kopējais apgrozījums bija vairāk nekā 250 miljoni eiro un nozarē strādā aptuveni 2500 darbinieku, liecina Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijas aplēses.
"Grindex", "Olainfarm" un "Pharmidea" ir izteikuši priekšlikumu Ekonomikas ministrijai nākamajos piecos gados Latvijā uzcelt industriālo laboratoriju un arī rūpnīcu, kas būtu spējīga ražot vakcīnas. Ražošanas un pildīšanas līniju izbūve, kā arī kontroles laboratorijas izveide varētu izmaksāt 62 līdz 68 miljonus eiro. Tāpat līdzekļi – aptuveni 15 miljoni pirmajā gadā, kā arī 12 miljoni katrā nākamajā – nepieciešami vakcīnu ražošanas tehnoloģijas iegādei.
Latvijas dzīvības zinātņu nozares attīstības klasteris LifeScience.lv nozares reputācijas integrētās mārketinga komunikācijas kampaņas ietvaros 2021. gada sākumā izveidoja video stāstu par farmācijas nozari Latvijā, lai veicinātu tās atpazīstamību un izaugsmi. To vari noskatīties YouTube.
Nākamajā jaunumu vēstulē vēl turpināsim šo tēmu, apskatot, kā veicies Latvijas tirgū strādājošajiem zāļu mazumtirgotājiem. Nepalaid garām!
Ietekmīgākie biznesa līderi Latvijā ik piektdienu savā e-pasta kastē saņem tikai viņiem atlasītu informāciju un ziņas Finday.lv biznesa ziņu jaunumu vēstulē.