Sveiciens!
Šonedēļ pievēršamies jaunuzņēmumu nozarei. Pagājušais gads tai bija īpašs, jo tika piesaistīts rekordliels investīciju apjoms – 247 miljoni! Tas ir tikpat, cik iepriekšējos desmit gados kopā. Jaunuzņēmumu specifika ir tā, ka tie rodas Latvijā, bet strādā visā pasaulē, kur tiem ir arī saistītie uzņēmumi. Mums šķita interesanti noskaidrot, cik liela daļa no biznesa ir saistīta ar Latviju, uz ko norāda vietējo struktūrvienību apgrozījums. Par pamatu ņēmām portāla “Labs of Latvia” apkopojumu par 2021. gada lielākajām investīcijām un aplūkojām šo uzņēmumu apgrozījumu. Tāpēc apkopojuma tabulā tie ir ierindoti tieši pēc šī rādītāja. Kopējo apgrozījumuir grūti noteikt, jo ne visi izpauž šādus datus. Darījām, ko varējām.
Lieliskas brīvdienas vēlot ''Finday'' komandas vārdā,
Ieva Treija
2021. gadā Latvijas preču eksporta vērtība veidoja 16,49 miljardus eiro. Tas ir par 24% vairāk nekā 2020. gadā. Importa vērtība bija 19,43 miljardi eiro, kas ir par 28,2% vairāk. Tās ir līdz šim augstākās eksporta un importa vērtības.
Vissvarīgākais, runājot par jaunuzņēmumiem, ir saprast, ka jaunuzņēmums nav jebkurš jauns uzņēmums. Saskaņā ar Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumu, jaunuzņēmums ir kapitālsabiedrība ar augstas izaugsmes potenciālu, kuras pamatdarbība ir saistīta ar mērogojamu biznesa modeļu un inovatīvu produktu izstrādi, ražošanu vai attīstību. Likums tika pieņemts 2016. gadā, bet jaunuzņēmumi bija jau krietnu laiku pirms tam.
Būtu gandrīz neiespējami pateikt, kurš bija pirmais Latvijas jaunuzņēmums, bet pirmie sāka rasties ap 2007. gadu. Starp tiem ir "Soon", "Bonvoyagee", "RentMama", "Froont", "MightyFingers", "Infogram" (viens no pirmajiem lielajiem pārdošanas darījumiem Latvijas jaunuzņēmumos, kura summa joprojām nav atklāta), "Ask.fm", "Cobook" (Kaspara Danča nākamais projekts "Whimsical" pērn piesaistīja 30 miljonu eiro investīcijas). Liela nozīme nozares attīstībā ir bijusi kopstrādes telpai "TechHub Riga" un tās izveidotājiem – Andrim K. Bērziņam, Ernestam Štālam, Viesturam Sosāram, Gunāram Grundštokam. Starp pirmajiem nozares pārstāvjiem ir arī "Finday.lv" līdzdibinātāja Māra Daģa jaunuzņēmums "Sellfy". Tolaik Latvijā vēl nebija akceleraratori, un viņš piedalījās Lietuvas atbalsta programmā "Startup Highway” Lietuvā. Ap to laiku pirmie jaunuzņēmumu piedalījās "Startup Sauna", "Garage 48" hakatonos u.c. Starp citu, tieši šonedēļ 10 gadu dzimšanas dienu svin "Startup Wise Guys" akcelerators, kam ir cieša saistība ar Latviju un kur ir attīstījušies daudzi Latvijas jaunuzņēmumi.
Interesanti, ka arī citi Finday.lv komandas biedri jau sen ir saistīti ar jaunuzņēmumu nozari. Ieva Treija strādāja "RentMama" un “Ringbe”, organizēja lekcijas par mārketingu “TechHub Riga” biedriem. Savukārt Anda Asere par šo nozari rakstīja "Dienas Biznesā" kopš tās pirmsākumiem un tagad to turpina "Labs of Latvia".
2020. gadā Ekonomikas ministrijavēstīja, ka Latvijā darbojas aptuveni 320 jaunuzņēmumu. Precīzu to skaitu nav iespējams pateikt, jo daudzi savu darbību neafišē līdz brīdim, kad tiem izdodas piesaistīt investīcijas vai sasniegt vērā ņemamus pārdošanas rādītājus. Taču 2019. gadā veiktais jaunuzņēmumu vides pētījums liecina, ka katru gadu tiek reģistrēti aptuveni 50 jauni jaunuzņēmumi. Aktuālākā informācija par Latvijas jaunuzņēmumiem atrodama Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas uzturētajā datu bāzē.
AKTUĀLI PAR UZŅĒMUMIEM
“Printful” ir Latvijas informācijas tehnoloģiju uzņēmumu grupas “Draugiem Group” apdrukas un šūšanas ārpakalpojumu uzņēmums, kas automātiski saņem, izgatavo un piegādā pasūtījumus internetveikalu vārdā klientiem visā pasaulē. Veikalu īpašnieki ar “Printful” pakalpojumu var pircējiem piedāvāt vairāk nekā 300 dažādu produktu. Kopš dibināšanas uzņēmums ir saražojis un nosūtījis klientiem vairāk nekā 40 miljonus produktu. “Printful” birojos Rīgā, Cēsīs un ražotnēs Mārupē strādā vairāk nekā 600 profesionāļi. Visā pasaulē uzņēmuma komandā strādā vairāk nekā 1800 cilvēku.
2021. gadā "Printful" piesaistīja 130 miljonus dolāru un kļuva par pirmo Latvijas uzņēmumu, kura vērtība pārsniedz miljardu dolāru un ko dēvē par vienradzi.
“Printful” meitasuzņēmums “Printful Latvia” 2019. gadā apgrozīja 23 miljonus eiro un guva astoņu miljonu eiro lielu peļņu, kā arī samaksāja nodokļus piecu miljonus eiro vērtībā. “Lursoft” apkopotajā 100 Latvijas straujāk augošo uzņēmumu sarakstā 2020. gadā AS “Printful Latvia” ieņēma 8. vietu. Uzņēmuma apgrozījums laika posmā no 2017. līdz 2019. gadam pieauga par 770,16%, sasniedzot 23,13 miljonus eiro. Savukārt "Printful" kopējais apgrozījums 2019. gadā bija 116 miljoni ASV dolāru . Apgrozījums, salīdzinot ar 2018. gadu, kad tas bija 77,4 miljoni ASV dolāru, ir pieaudzis par 49,6%.
"Printful Latvia" apgrozījums 2020. gadā sasniedza 47,2 miljonus eiro. Kopējais "Printful" apgrozījums bija 208 miljoni dolāru.
Jaunuzņēmumu “Printify” 2015. gadā izveidoja Jānis Berdigans, Artis Kehris un Gatis Dukurs. "Printify" ir absolvējis jaunuzņēmumu akseleratoru "500 startups". “Printify” galvenā mītne atrodas Latvijā, taču uzņēmums nodarbina 620 speciālistu no visas pasaules. Uzņēmuma komanda strauji aug – 2020. gadā tā izauga no 100 līdz 300 darbiniekiem.
2018. gadā “Printify” tika atzīts par Latvijas startup zīmolu DDB organizētajā Zīmolu topā. Gadu vēlāk, kad Zīmolu tops tika organizēts visas Baltijas valstu līmenī, “Printify” tika atzīts par ietekmīgāko jaunuzņēmumu zīmolu Baltijas valstīs.
ASV biznesa žurnāla “Inc.” veidotajā 5000 straujāk augošo uzņēmumu topā, kas tika publicēts 2019. gada augustā, uzņēmums ierindojās 24. vietā. Tops veidots, balstoties uz uzņēmumu apgrozījuma datiem no 2015. līdz 2018. gadam. 2018. gadā uzņēmuma ieņēmumi bija 10,5 miljoni dolāru un trīs gadu laikā "Printify" ir spējis augt par 7926%.
"Lursoft" veidotajā 100 straujāk augošo uzņēmumu topā SIA "Printify Development" ieņem 32. vietu. 2020. gadā jaunuzņēmuma apgrozījums bija 7,14 miljoni eiro. Izaugsme pret 2018. gadu: +567,95%. Jāņem vērā, ka "Printify" Latvijas struktūrvienība veido vien daļu no uzņēmuma kopējā apgrozījuma, bet uzņēmums savu globālo apgrozījumu neatklāj.
2021. gada novembrī “Printify” noslēdza A sērijas investīciju raundu, kopumā piesaistot 50 miljonus ASV dolāru. Aptuveni desmit miljonus ASV dolāru investīciju raunda noslēgumā ir saņēmuši tie “Printify” darbinieki, kuri ir izvēlējušies pārdot sev piederošās uzņēmuma akcijas. “Printify” ir viens no pirmajiem jaunuzņēmumiem Latvijā, kas lielākajai daļai komandas piešķir akciju opcijas. Šāda pieeja kalpo kā papildu motivācijas un bonusu sistēma nozares profesionāļiem, kuri ir palīdzējuši veicināt uzņēmuma izaugsmi. Tādējādi darbinieki ir arī uzņēmuma līdzīpašnieki, un līdz ar to viņu intereses ir tādas pašas kā vadībai – palielināt uzņēmuma vērtību ilgtermiņā. 2019. gadā uzņēmums piesaistīja trīs miljonu dolāru investīcijas.
Runājot par abiem uzņēmumiem, noteikti ir jāpiemin arī strīds, kas 2020. gadā pāršalca medijus. Proti, 2017. gadā “Printify” izveidoja “WooCommerce” atvērtā koda bezmaksas spraudni, kas tika izmantots kopā ar tā programmatūras platformu konkrētam pārdošanas kanālam. Šim spraudnim bija viena vienīga funkcija – atspoguļot sūtījuma izmaksas, kuras tiek iegūtas, izmantojot “Printify API”. Veidojot spraudni, “Printify” tajā iekļāva dažas rindas triviāla atvērtā koda, kas pieejamas tiešsaistē ar atvērtā pirmkoda licenci. Uzņēmums apgalvo, ka tajā laikā “Printful” nebija reģistrējis nekādas autortiesības uz šo atvērto pirmkodu un padarīja to publiski pieejamu bez maksas ikvienam, kurš to vēlējās izmantot. “Printify” šo koda daļu lietoja vismaz līdz 2018. gada vidum. 2019. gada oktobra beigās “Printful” reģistrēja uz to autortiesības, un 2019. gada 2. decembrī iesniedza sūdzību ASV Kalifornijas ziemeļu rajona tiesas Sanhosē tiesā. Pēcāk abi uzņēmumi panāca vienošanos, kas ietver vairāk nekā 100 tūkstošu ASV dolāru kompensācijas izmaksu “Printful” un pienākumu “Printify” saskaņā ar tiesas izdoto rīkojumu turpmāk neveikt darbības, kas aizskar “Printful” intelektuālā īpašuma tiesības.
Lokalizācijas procesu automatizācijas un tulkošanas vadības risinājumu jaunuzņēmums "Lokalise" radās kā blakusprodukts dibinātāju Nika Ustinova un Pjotra Antropova iepriekšējam projektam "Roamer". "Lokalise" ir 2500 klienti, kuru vidū ir arī tādas labi zināmas tehnoloģiju kompānijas kā BASF, “Revolut”, “Monday.com” un “Arduino”. Uzņēmumā strādā jau 200 cilvēki.
Pirms nu jau vairāk nekā 20 gadiem N. Ustinovs izveidoja "Inbox.lv", bijis arī "Pozitel", "Vide Infra" un "Double Coffee" līdzdibinātājs. Savukārt P. Antropovs bijis video straumēšanas platformas "Megogo.net" līdzdibinātājs, "one.lv" un "odnoklassniki.ru" valdes loceklis, Beļģijas investīciju bankas "KBC Securities" vadītājs Ukrainā, kā arī strādājis "Norvik" bankā un "Parex" bankā.
Pērn "Lokalise" piesaistīja 50 miljonu dolāru. B investīciju raunda mērķis ir īstenot jaunuzņēmuma vīziju, ka digitāliem produktiem un pakalpojumiem ir jābūt daudzvalodīgiem. 2020. gadā “Lokalise” piesaistīja sešus miljonus ASV dolāru.
Kā redzams grafikā, 2019. gadā "Lokalise" apgrozījums bija 1,63 miljoni eiro (peļņa – 333,4 tūkstoši eiro). 2020. gadā apgrozījums jau bija sasniedzis 3,44 miljonu eiro atzīmi un peļņa bija 43,4 tūkstoši eiro. 2021. gadā N. Ustinovs atklāja, ka "Lokalise" ikgadējie atkārtotie ieņēmumi ir seši miljoni eiro.
Gads ir sācies jaudīgi
Olga Barretu-Gonsālvisa
Latvijas jaunuzņēmumu asociācijas "Startin.LV" vadītāja
"Latvijas jaunuzņēmumi šo gadu ir sākuši jaudīgi. Šogad vien jau ir piesaistīti 30 miljoni eiro – juridisko tehnoloģiju jaunuzņēmums "Juro" piesaistīja 20,25 miljonus eiro, spēļu izstrādes jaunuzņēmums "Colizeum" 8,4 miljonus eiro, 3D datorsimulāciju jaunuzņēmums "Cenos" vienu miljonu eiro un kiberdrošības jaunuzņēmums "Monq Lab" – 1,32 miljonus eiro.
Īpaši augstu vērtējami pagājušā gada sasniegumi – Latvijas jaunuzņēmumi piesaistīja vairāk nekā 247 miljonu eiro investīcijas. Gada griezumā bija daudz veiksmes stāstu. Tas kalpo par iedvesmu arī pārējiem nozares spēlētājiem. Šādi panākumi palīdz vairāk noticēt saviem spēkiem – jau jau citi var, tad es arī!
Es domāju, ka daļēji viens no šo panākumu iemesliem ir arī mērķtiecīgs valsts atbalsts. Vairākiem atbalsta instrumentiem – Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumam, jaunuzņēmumu vīzām, akciju opciju regulējumam – summējoties, ar laiku ir manāmi labi rezultāti. Piemēram, no 2021. gada desmit lielākajiem investīciju piesaistītājiem Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likuma atbalstu ir saņēmuši vismaz divi – "Sonarworks" un "Nordigen".
Mani priecē, ka nozares uzņēmēji apzinās, ka ir svarīgi mācīties citam no cita. Šo tendenci redzam arī asociācijā – biedri izrāda interesi pārņemt pieredzi, mācīties no citu pieredzes. Tāpat ir vērojama liela interese kļūt par asociācijas biedru. Kopš gada sākuma asociācijai ir pievienojušies 12 jauni biedri. Tāpat ir pagarš saraksts ar tiem, kas interesējas par iestāšanos asociācijā.
Ļoti pozitīva tendence ir tā, ka veiksmīgi jaunuzņēmumi iegulda nozares attīstībā. Spilgts piemērs ir "Whimsilcal", kas pērn piesaistīja 26,55 miljonus eiro. Nesen šis uzņēmums ziedoja asociācijai, neko neprasot pretī. Tā ir ļoti svaiga pieeja, iepriekš tik spilgtas vēlmes ieguldīt kopienā nebija.
Ir grūti pateikt, cik daudz jaunuzņēmumu Latvijā ir. Asociācija šobrīd mēģina atjaunot jaunuzņēmumu datubāzi un šobrīd tajā ir 163 jaunuzņēmumi. Vai tie ir visi? Nebūt ne. Taču es neņemos prognozēt, vai īstais skaitlis ir 300 vai 600. Es ceru, ka tuvākā pusgada laikā mums izdosies šo skaitli noskaidrot.
Vai šogad izdosies piesaistīt tikpat daudz investīciju kā pērn? Ja jaunuzņēmumi piesaistīs tik daudz naudas kā janvārī, tad tas ir ļoti sasniedzams mērķis. Tas tiešām nav nekas neiespējams. Nav tā, ka esam izsmēluši savu investīcijām gatavo jaunuzņēmumu skaitu. Ir vēl daudzi citi, kas ir gatavi nopietna finansējuma piesaistei."
Ietekmīgākie biznesa līderi Latvijā ik piektdienu savā e-pasta kastē saņem tikai viņiem atlasītu informāciju un ziņas Finday.lv biznesa ziņu jaunumu vēstulē.