Sveiciens!
Karsti? 😊 Jā, bet interesanti, ka mēbeļu ražotājiem karstākais laiks vēl tikai priekšā. Tāpēc nolēmām šoreiz pievērsties šai nozarei. "Aktīvākā mēbeļu tirdzniecība gan vietējā tirgū, gan ārvalstīs sākas septembrī un turpinās rudens mēnešos, kad pārdošanas apmēri palielinās. Pavasarī un vasarā parasti remontē mājokļus, bet rudenī tos labiekārto. Savukārt, gada pirmajos mēnešos mēbeļu ražotāji orientējas uz jaunu sadarbības partneru meklējumiem, apmeklē izstādes, veic iepirkumus un pārrunas," mēbeļu ražotāju darba ciklu raksturo asociācijas "Latvijas Mēbeles" prezidents Juris Griķis. Viņa vadītā asociācija ir dibināta 2001. gadā, un tās biedri ir lielākie rūpnieciska rakstura uzņēmumi, kas saražo lielu daļu Latvijas mēbeļu kopapjoma. Visi top 3 uzņēmumi, ko nozares kontekstā apskatījām sīkāk, ir arī asociācijas "Latvijas Mēbeles" biedri. Par viņiem tad arī šoreiz plašāk 👇
Starp citu, ja Tevi interesē mēbeļu ražošanas vēsture, Nacionālajā enciklopēdijā ir ļoti interesants šķirklis par kokapstrādi, koksnes un koka izstrādājumu ražošanas vēsturi Latvijā.
💉 Turpini baudīt vasaru un noteikti vakcinējies, ja to vēl neesi paspējis izdarīt! Jo aktīvāk mēs visi kopā to darīsim, jo mazāk pandēmija negatīvi ietekmēs biznesa rezultātus.
Finday.lv komandas vārdā,
Ieva Treija
P.S. Biznesa ziņas regulāri publicējam arī sociālajos tīklos Finday @ Facebook un Finday @ LinkedIn. Ja ir ērti sekot arī šādi, tad dari tā!
P.S.2 Ja Tev patīk tas, ko darām, iesaki draugiem, radiem, paziņām. Tik vien kā jānorāda sava e-pasta adrese Finday mājas lapā, un svarīgākie biznesa jaunumi ik nedēļu būs arī viņu e-pasta kastēs.
- Sonarworks piesaista sešus miljonus dolāru
- Latvijas jaunuzņēmums 'PrintOnPack.com' piesaistījis 450 000 eiro investīcijas
- Pārdos Domenikss biznesu Latvijā
- Linkopības nozare Latvijā ir teju palikusi vēsturē
- Expobank kreditē daudzīvokļu māju būvniecību Pļavniekos vairāk nekā 6 miljonu eiro vērtībā
- "Apollo Group" investējusi septiņus miljonus eiro "Riga Plaza" izklaides zonas attīstībā
PĀRSKATS PAR NOZARI
Mēbeļu ražošanas nozarei ir četri darbības virzieni – biroja un veikalu, virtuves, matraču un citu mēbeļu ražošana. Nozarei raksturīgs liels mikro un mazo uzņēmumu skaits. 86,9% mēbeļu ražošanas uzņēmumu ir nodarbināti līdz 9 darbiniekiem, savukārt 10,5% uzņēmumu ir nodarbināti no 10 līdz 49 darbiniekiem.
Kokapstrādes un mēbeļu ražošanas nozarē visvairāk nodarbināto strādā zāģēšanas, ēvelēšanas un impregnēšanas sektorā – šajā jomā nodarbināti 13,2 tūkstoši cilvēku. Otrs lielākais sektors ar 4696 nodarbinātajiem ir namdaru un galdniecības izstrādājumu ražošana. Finiera lokšņu un koka paneļu ražošanā strādā 2751 cilvēks. Mēbeļu ražošanas uzņēmumos vērojams būtisks vīriešu pārsvars –72,4% no visiem darbiniekiem ir vīrieši.
Nodarbinātība mēbeļu ražošanas sektorā ir vienmērīgi izlīdzināta gandrīz visos Latvijas reģionos, taču nedaudz mazāk šajā sektorā strādā Latgalē.
Mēbeļu ražošanas nozares pievienotā vērtība Latvijas IKP 2015. gadā bija 127,4 miljoni eiro. 2017. gadā mēbeļu ražošana veidoja 8,8% no kokrūpniecības nozares eksporta un 13,6% no tās importa. Latvijas mēbeļu ražotāju lielākie ārvalstu realizācijas tirgi tradicionāli ir Vācija, Dānija un Lielbritānija.
Kā jau minēts, asociācijas "Latvijas Mēbeles" biedri ir vieni no lielākajiem rūpnieciska rakstura ražotājiem, kas saražo lielu daļu Latvijas mēbeļu. Asociācijā esošo uzņēmumu apgrozījums 2018. gadā sasniedza 53,22 miljonus eiro. Salīdzinājumā ar 2017. gadu, tas ir 7,8% jeb 3,8 miljoniem eiro vairāk. Asociācijas biedru eksports 2018. gadā ir pieaudzis par 17%, salīdzinot ar 2017. gadu. Savukārt visu Latvijas mēbeļu ražotāju apgrozījums kopumā 2018. gadā vairāk nekā divas reizes pārsniedza "Latvijas Mēbeles" biedru apgrozījumu un sasniedza apmēram 150 miljonus eiro.
"Eiropa meža nozares uzņēmumus Latvijā joprojām neuztver kā pievienotās vērtības radītājus, bet kā resursu eksportētājus. Latviju ar tās augstākas pievienotās vērtības produktiem, kādas ir mēbeles, negrib ielaist tirgū. Mēs kā nozare patlaban joprojām strādājam ar gaužām mazu pievienoto vērtību – pamatā izvedam no Latvijas mazapstrādātu, kurināmo koksni, kas trīs reizes pārsniedz mēbeļu eksportu," stāsta asociācijas "Latvijas Mēbeles" prezidents Juris Griķis. Viņš arī apgalvo, ka Latvijas mēbeļu ražotāju attīstību kavē tas, ka Latvija atrodas Eiropas nomalē un mēbeļu eksportā ir norobežota no tuvējiem Austrumu tirgiem, tostarp no Krievijas, kur tirdzniecību kavē ļoti augstas muitas nodevas un sankcijas.
2018. gada 30. augustā Latvijā tika atklāts starptautiskais mēbeļu un mājsaimniecības preču zīmola IKEA veikals. Asociācija "Latvijas Mēbeles" par IKEA ienākšanu teica, ka tas bijis ''kā pīlei ūdens'': "IKEA ienākšana Latvijā nav pienesusi ne "kapeiku" tiem Latvijas ražotājiem, kas IKEA piegādā produkciju. Pazīstu mūsu Latvijas kompāniju ražoto sortimentu IKEA, bet Latvijas IKEA tas nav pieejams. Tur iespējams nopirkt to pašu produktu no Slovēnijas, līdz ar to mēbelēm kvalitāte ir zemāka atšķirībā no Latvijā ražotajiem," sacīja asociācijas prezidents J. Griķis.
2020. gada augustā asociācija ziņoja, ka pandēmijas ietekmē mēbeļu ražošanas uzņēmumu darbs nav apstājies, un tie turpina strādāt. Neskatoties uz to, mēbeļu ražotāju darījumu summas ir lielas un to apgrozījums nav krities, bet peļņa, kas ir ļoti svarīga attīstībai, samazinās ar Covid-19 saistīto izmaksu dēļ. Nozarei lielākās grūtības pandēmijas laikā radījusi Eiropas valstu robežu slēgšana. Sevišķi situācijās, kad nepieciešama darbaspēka pārvietošanās, piemēram, sarežģītu ražošanas iekārtu uzstādīšanai un apkopei.
LIELĀKIE UZŅĒMUMI
AKTUĀLI PAR UZŅĒMUMIEM
Lielākais masīvkoka mēbeļu ražošanas uzņēmums Latvijā SIA "Avoti SWF", kas ir kļuvis par vienu no līderiem arī Baltijas valstīs šajā nozarē, ir dibināts 1994. gadā Lizumā. Un Lizuma pagasts ir kļuvis par Gulbenes novada industriālo centru, jo tur darbojas vairāki spēcīgi uzņēmumi, līdz ar to piesaistot darbiniekus ne vien no pašu novada, bet arī apkārtnes.
SIA "Avoti SWF" apgrozījums 2018. gadā pieauga par 24% salīdzinājumā ar 2017. gadu un sasniedza 45,4 miljonus eiro. Savukārt, 2019. gadā uzņēmums apgrozījumu palielināja līdz 50,6 miljoniem eiro, kas ir par 11,48% vairāk nekā 2018. gadā. Peļņa šajā pašā laikā ir dubultojusies, pieaugot no 1,03 miljoniem eiro līdz 2,20 miljoniem eiro.
SIA "Avoti SWF" ir lielākais piegādātājs IKEA no Latvijas. 2019. gadā tas ar darba vietām nodrošināja 458 darbiniekus. Tajā pašā laikā uzņēmumā atzīst, ka lielākā problēma ir speciālisti, kuru trūkst, jo Gulbenes novads atrodas tālu no Rīgas.
SIA "Avoti SWF" iesniegtajā vadības ziņojumā par 2019. gadu norādīts, ka tas neatlaidīgi strādā pie jaunu iespēju izpētes ar Eiropas Savienības fondu projektiem saistītajos jautājumos starptautiskās konkurētspējas veicināšanai, kā arī meklē jaunus sadarbības partnerus un noieta tirgus. Viens no uzņēmuma galvenajiem mērķiem ir iekšējo vadības un kontroles procesu uzlabošana un pilnveidošana.
2021. gadā uzņēmumu diezgan smagi skāra Covid-19 pandēmija. Februārī SIA "Avoti SWF" nācās daļēji un uz laiku slēgt darbinieku vidū konstatēto Covid-19 saslimšanas gadījumu dēļ.
SIA "Kvist" ražotne iekārtota kādreizējās fermas teritorijā Mālpils novadā, kur top krēsli un galdi pasaulslaveniem mēbeļu dizaina zīmoliem. Lielākoties tādiem, kurus pazīstam kā skandināvu dizaina pārstāvjus.
Nedēļā ražotnē top 10 līdz 12 tūkstoši krēslu. "Strādājam ar aptuveni 90 modeļiem, ap 400 dažādiem artikuliem," skaidro uzņēmuma ražošanas vadītājs Anatolijs Peškovs. Tas nozīmējot darbu ar aptuveni 25 tūkstošiem dažādu komponenšu. Vispopulārākais krēsla modelis ir saražots jau vairāk nekā 220 tūkstošos eksemplāru, tātad ir radīts ap pieciem tūkstošiem šādu krēslu nedēļā.
SIA "Kvist" ir daļa no starptautiskas uzņēmumu grupas, kurā iekļaujas arī "Kvist Industries" ar centrālo biroju Dānijā. Latvijā uzņēmums darbību uzsāka 2011. gada nogalē. Visa uzņēmuma produkcija – 99,9% – nonāk eksporta tirgos, 85% no tās – Eiropā.
Uzņēmuma SIA "Kvist" apgrozījums 2018. gadā bija 37,6 miljoni eiro. Tas ir par 29,2% vairāk nekā gadu iepriekš.
2018. gadā SIA "Kvist" kļuva par Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras organizētā konkursa "Eksporta un inovācijas balva 2018" laureāti, saņemot atzinību eksportspējīgāko komersantu lielo un vidējo komercsabiedrību grupā par liekti līmētajām un masīvkoka mēbelēm.
2019. gadā SIA "Kvist" plānoja ieguldīt apmēram 400 tūkstošus eiro jaunu tehnoloģisko iekārtu iegādē.
2021. gada sākumā uzņēmums paziņoja, ka, paplašinot savu darbību, tas atvērs jaunu struktūrvienību Liepājā, Vecās ostmalas biznesa parkā. Liepāja par perspektīvu vietu darbības paplašināšanai izraudzīta, ņemot vērā tās ģeogrāfisko novietojumu, loģistikas piedāvājumu un darbaspēka pieejamību.
Covid-19 pandēmijas sākumā valdība lēma eksportētāju atbalstam novirzīt 51 miljonu eiro. Eiropas Komisijas akceptētie valdības lēmumi paredzēja, ka naudai varēja pieteikties uzņēmumi, kuri Covid-19 pandēmijas dēļ piedzīvoja apgrozījuma kritumu. Viens uzņēmums varēja saņemt ne vairāk kā 800 tūkstošus eiro. Maksimālo summu saņēma divi uzņēmumi – mēbeļu ražotājs SIA "Kvist" un kravu pārvadātājs SIA "Kreiss".
SIA "Daiļrade koks" ir dibināts 1994. gadā, privatizējot kādreizējās valsts suvenīru ražošanas apvienības "Daiļrade" trīs kokapstrādes cehus. Šobrīd uzņēmumam ir ražotnes Tukumā, Vaiņodē, Valmierā un Viļakā. SIA "Daiļrade koks" pārziņā ir arī mēbeļu veikals “Čiekurs” Rīgā, kā arī mēbeļu furnitūras veikals "DK Furnitūra". Rīgā ir noliktavas un centrālais birojs. Kopumā šobrīd uzņēmumā ir aptuveni 670 darbinieki.
SIA "Daiļrade koks" ir trešais lielākais mēbeļu ražošanas uzņēmums valstī, kurš sekmīgi darbojas eksporta tirgos un ik gadu kāpina apgrozījumu. SIA "Daiļrade koks" apgrozījums 2018. gadā bija 22 miljoni eiro, kas ir par 1,1% vairāk nekā gadu iepriekš. 2019. gadā tas strādāja ar 23,2 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 5,6% vairāk nekā gadu iepriekš. SIA "Daiļrade koks" peļņa pieauga 4,6 reizes un sasniedza 777 tūkstošus eiro.
2020. gadu uzņēmums noslēdza ar vairāk nekā 25 miljonu eiro apgrozījumu. Vairāk nekā 20 miljonus no tā veido eksports uz vairāk nekā 25 valstīm. Uzņēmuma galvenie eksporta tirgi ir Vācija, Dānija, Zviedrija, ASV, Francija. Ļoti būtisku ietekmi uz finanšu rādītājiem atstāja ārkārtīgi lielais klientu pieprasījums, kas sāka pieaugt 2020. gada otrajā pusē. Tā rezultātā uzņēmums varēja pārkārtot ražošanas plūsmas, maksimāli noslogojot rūpnīcu kapacitāti un sasniegt būtisku apgrozījuma pieaugumu. Neviens no klientiem pandēmijas dēļ neesot atcēlis savus pasūtījumus, lai gan pagājušā gada pavasara mēnešos tirgos valdīja liela nenoteiktība un stress.
2021. gadā SIA "Daiļrade koks" investēs līdzekļus ražošanas attīstībā Valmieras ražotnē, kur paredzēta vecās apdares līnijas nomaiņa un pilnīgi jaunas krāsošanas līnijas uzstādīšana, kas paredzēta ūdens bāzes krāsu uzklāšanai. Kopumā šogad ražošanas attīstībā plānots ieguldīt aptuveni 2,6 miljonus eiro. 2021. gadā arī plānots kāpināt apgrozījumu vismaz par 10%.