Sveiciens!
Medicīna vienmēr ir bijusi aktuāla nozare, jo viss, kas saistīts ar medicīnu un veselību, skar cilvēkus personīgi. Taču laikam vēl nekad tā nav bijusi tik apspriesta nozare, turklāt arī biznesa veiksmīguma un ieņēmumu kontekstā. Mēs nolēmām apskatīt, kā sokas Latvijas medicīnas centriem un laboratorijām.
Jāatzīst, ka šoreiz interesantākais stāsts ir par uzņēmumu SIA ''E. Gulbja laboratorija'', kas mūsu top3 ieņem 2. vietu. Ja galīgi nav laika, izlasi kaut tikai to 😁 Pandēmija bija spēcīgs grūdiens, kad nācās pielāgot pakalpojumus un ieviest jaunas iespējas. Un uzņēmums to godam arī darīja. Gluži vai neticama pielāgošanās spēja tik īsā laikā. Taču ne visiem nozares līderiem klājās tik labi. Piemēram, ''Veselības centra 4'' valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds ziņu portālam ''Delfi'' atklāja, ka zemākajā punktā apgrozījuma kritums bija 80% saistībā ar nozīmīgu apmeklētāju skaita samazināšanos 2020. gada pavasarī, iestājoties ārkārtas stāvoklim. Bet tagad par visu pēc kārtas.
Un atgādinām, ka ''Finday'' biznesa jaunumu vēstules tagad ir pieejamas arī krievu valodā. Tāpēc, ja kāds Tavs draugs, paziņa vai kolēģis ērtāk jūtas, lasot informāciju krievu valodā, uzaicini viņu pieteikties Finday.lv iknedēļas biznesa jaunumu saņemšanai krievu valodā!
''Finday'' komandas vārdā,
Ieva Treija
P.S. Biznesa ziņas regulāri publicējam arī sociālajos tīklos. Ja ir ērti sekot arī šādi, tad dari tā. Finday @ Facebook un Finday @ LinkedIn.
P.S.2 Ja patīk tas, ko darām, iesaki draugiem, radiem, paziņām. Tik vien kā jānorāda sava e-pasta adrese Finday mājas lapā, un svarīgākie biznesa jaunumi ik nedēļu būs arī viņu e-pasta kastēs.
Latvijas pasūtījuma apdrukas jaunuzņēmums ''Printify'' ir piesaistījis 45 miljonu dolāru investīcijas A sērijas investīciju posmā. Šis ir viens no šī gada lielākajiem A investīciju raundiem Baltijā. Uzņēmums plāno izmantot finansējumu noieta tirgus paplašināšanai visā pasaulē. Latvijas uzņēmumā investēja arī pasaulē pazīstamais uzņēmums ''Virgin'', un par šo darījumu "LinkedIn" vietnē ziņoja pats ''Virgin'' dibinātājs Ričards Brensons.
LIELĀKIE UZŅĒMUMI
AKTUĀLI PAR UZŅĒMUMIEM
Veselības centru apvienība (VCA) ir viens no lielākajiem privātās veselības aprūpes uzņēmumiem Latvijā. Tas piedāvā medicīnas pakalpojumus Rīgā un lielākajās reģionu pilsētās. VCA ir viens no Latvijas uzņēmumu grupas ''Repharm'' uzņēmumiem. Grupā ietilpst arī akciju sabiedrība ''Sentor farm aptiekas'' (zīmols ''Mēness aptieka''), SIA ''Centrālā laboratorija'', AS ''Rīgas Farmaceitiskā fabrika''. Tāpat VCA struktūrvienība ir arī ķirurģiskā klīnika ''AIWA Clinic''.
2018. gadā VCA apgrozīja 26,23 miljonus eiro, kas ir par 23,55% vairāk nekā 2017. gadā, gūstot 2,59 miljonu eiro peļņu. 2017. gadā peļņa bija 183,84 tūkstoši eiro.
Lai nodrošinātu personāla pēctecību, 2019. gada oktobrī VCA parakstīja sadarbības līgumu ar Rīgas Stradiņa universitāti. VCA apgrozījums šajā gadā pieauga par 21%, sasniedzot 31,78 miljonus eiro. Pēc nodokļu nomaksas uzņēmums nopelnīja 2,69 miljonus eiro.
Grupas uzņēmuma SIA "Centrālā laboratorija" apgrozījums 2020. gadā sasniedza 31,9 miljonus eiro, kas ir teju divreiz vairāk nekā 2019. gadā. Pērn SIA "Centrālā laboratorija" strādāja ar 11,12 milj. EUR peļņu. Straujā izaugsme saistīta ar uzņēmuma iesaistīšanos Covid1-9 paraugu pieņemšanā un testēšanā visā valsts teritorijā. Stiprinot kapacitāti dažādu infekciju ierosinātāju noteikšanā, SIA "Centrālā laboratorija" pērn investēja vienu miljonu eiro molekulārās nodaļas attīstībā.
2021. gada sākumā notika izmaiņas VCA valdē – tajā ievēlēts jauns valdes loceklis Aleksejs Derovs. Valdē darbu turpina valdes priekšsēdētāja Stella Lapiņa un valdes loceklis Zigurds Lasovskis. VCA padomes priekšsēdētājs ir Josifs Apts, padomes priekšsēdētāja vietnieks Aleksandrs Livšics, padomes locekle Jeļena Ņikitina un padomes loceklis Dins Šmits.
VCA valdes priekšsēdētāja Stella Lapiņa ''Forbes'' izveidotajā veiksmīgāko biznesa sieviešu topā ieņem 62. vietu.
1993. gadā dibinātā SIA ''E. Gulbja Laboratorija'' veic dažādu materiālu izmeklējumus ar mērķi nodrošināt slimību diagnostiku vai veselības novērtēšanu. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 60,8 tūkstoši eiro. Uzņēmums pieder Egilam Gulbim (37%), Didzim Gavaram (37%) un Birutai Banderei (25,99%).
SIA ''E.Gulbja laboratorija'' apgrozījums 2018. gadā bija 21,7 miljoni eiro, kas ir par 18,7% vairāk nekā 2017. gadā. Peļņa pieauga par 89,1% (!) un bija 3,8 miljoni eiro. Laboratorija apkalpojusi 1,3 miljonus pacientu. 2019. gadā SIA ''E. Gulbja laboratorija'' apkalpoja teju 1,4 miljonu pacientu. 2019. gadu uzņēmums pabeidza ar 4,5 miljonu eiro peļņu.
SIA ''E.Gulbja laboratorija'' apgrozījums 2020. gadā bija 40,7 miljoni eiro, kas ir par 57,7% vairāk nekā 2019. gadā. Peļņa pieauga par 49,8% un bija 6,73 miljoni eiro. 2020. gadā laboratorija veikusi analīzes par 40,7 miljoniem eiro, kas ir par 57,7% vairāk nekā 2019. gadā. Laboratorija kopumā apkalpoja 1,6 miljonus pacientu, kas ir par 17% vairāk. ''E. Gulbja laboratorijas'' valdes locekle Sandra Dimante portālam LSM.lv februārī komentēja, ka ieņēmumi par analīzēm jaunā koronavīrusa noteikšanai ''nav slikti'', taču bijuši arī papildu izdevumi – pieņemti darbā 80 cilvēki šoanalīžu veikšanai. Testu cenas gada laikā ir būtiski mainījušās. ''Sākotnēji tie maksāja ļoti dārgi tāpēc, ka vispār reaģentu nebija, tie bija jāved pa nezin kādiem ceļiem. Pēdējās aktuālās cenas par maksu ir 53 eiro nazālajam un 37 eiro – siekalu testam. Par maksu bija apmēram 10% no kopējā kovidtestu apjoma, 90% – ar valsts finansējumu. Valsts maksā krietni mazāk,'' stāstīja Dimante. Spriežot pēc Nacionālā Veselības dienesta datiem, viens tests valstij vidēji izmaksā apmēram 25 eiro.
2020. gadā ''E.Gulbja laboratorija'' sāka jaunās ēkas Rīgā, Brīvības gatvē 364, būvniecību. 2021. gada beigās paredzēts pabeigt laboratorijas jauno piecstāvu ēku. Interesanti arī, ka divdesmit septiņu gadu laikā "E. Gulbja Laboratorija" nekad nav strādājusi ar zaudējumiem, kā arī nekad nav aizņēmusies naudu bankā. Visa attīstība finansēta, reinvestējot peļņu un pirmos desmit gadus neizņemot dividendes, raksta "Forbes".
Pandēmija acīmredzami lika uzņēmumam ieviest dažādas izmaiņas gan pieaugošā darba apjoma, gan jauna veida analīžu, gan arī drošības dēļ. Piemēram, SIA ''E. Gulbja Laboratorija'' lidostā ''Rīga'' izveidoja pacientu pieņemšanas un bezkontakta Covid-19 testēšanas punktu. Tāpat daudzviet tika izvietotas moduļu mājas, kur tiek paņemti ''Covid-19'' analīžu paraugi. Sadarbībā ar SIA ''JK Energo'' un AS ''Latvijas finieris'' uzņēmums radīja bezkontakta analīžu pieņemšanas/nodošanas iekārtu. Savukārt, ''If Apdrošināšana'' izstrādāja Latvijā unikālu risinājumu, visiem SIA ''E. Gulbja Laboratorijas klientiem'' piedāvājot turpmāk apskatīt analīžu rezultātu pārskatu jaunā un drošā veidā – ''If Mobile'' veselības aplikācijā.
Un te pavisam svaigs jaunums. Šoruden SIA ''E. Gulbja Laboratorija'' skolās Covid-19 testēšanai sāks piedāvāt jaunu metodi – ''košļājamo kociņu'' testus. Arī šiem testiem tiek izmantotas siekalas, taču to paraugi tiek iegūti, cilvēkam aptuveni pusminūti paturot mutē analīžu ņemšanas kociņu. Pēc paraugu noņemšanas tie visai klasei tika apvienoti un pārbaudi veica tikai vienam apvienotajam paraugam – ja tas bija negatīvs, tad visi klases skolēni saņēma sertifikātus klātienes mācībām, bet pozitīva atzinuma gadījumā bija plānots veikt atkārtotu katra atsevišķā skolēna testēšanu.
SIA ''Veselības centrs 4'' ir viena no lielākajām privātajām daudzprofilu medicīnas iestādēm Latvijā, kas par saviem pacientiem rūpējas jau 27 gadus. Uzņēmuma līdzīpašnieks Māris Rēvalds šobrīd kā patiesais labuma guvējs reģistrēts 21 uzņēmumam, no tiem septiņi strādā medicīnas pakalpojumu jomā.
SIA ''Veselības centrs 4'' apgrozījums 2019. gadā bija 23,5 miljoni eiro.
Kā jau minēts, uzņēmumam pandēmija brīžiem diezgan patraucēja sasniegt labus rezultātus biznesā. SIA ''Veselības centrs 4'' valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds ziņu portālam ''Delfi'' atklāja: ''Zemākajā punktā apgrozījuma kritums bija 80%, un 2020. gada aprīlis beidzās ar mīnus 65%. Citās ''Veselības centrs 4'' filiālēs ģimenes ārstu klātienes apmeklējumu skaits aprīlī samazinājās par 60%, salīdzinot ar 2019. gadu, maijā – tikai nedaudz labāk. Tajā pašā laikā darba apjoms nav mazinājies – tagad ārstiem vairāk laika jāvelta telefona konsultācijām.''
Mārim Rēvaldam ir ambiciozi nākotnes plāni – intervijā ''Dienas Bizness'' izdotajā žurnālā ''Miljonārs'' viņš atzīst, ka četru gadu laikā plāno Rīgā uzbūvēt medicīnas kvartālu, tajā ieguldot 35 miljonus eiro. Pats lielākais izaicinājums esot liela daudzprofilu medicīnas centra izveidošana Kr. Barona ielā 17 tūkstošu kvadrātmetru platībā. Tas atradīsies blakus Kr. Barona ielas poliklīnikai un Baltijas vēnu klīnikai, veidojot medicīnas kvartālu, un būs pirmais šāda mēroga projekts privāto medicīnas iestāžu vēsturē Latvijā. 2021. gadā tiek plānots pabeigt projektēšanas darbus, pats kvartāls varētu tikt uzbūvēts četru gadu laikā.
Ietekmīgākie biznesa līderi Latvijā ik piektdienu savā e-pasta kastē saņem tikai viņiem atlasītu informāciju un ziņas Finday.lv biznesa ziņu jaunumu vēstulē.