Sveiciens!
Latvija nevar atļauties zaudēt cilvēkus. Mēs varam runāt par inovācijām, investīciju piesaisti un ekonomikas izaugsmi cik tik vien vēlamies, bet, ja mēs nesargāsim savus cilvēkus, tad mums vienkārši nebūs, kas to visu realizē.
NEDĒĻAS ZIŅA
Pēdējā gada laikā ar "Ziedot.lv" starpniecību vēža ārstēšanai lūgti 95 ziedojumi 2,6 miljonu apmērā, turklāt 10 pacientiem vākta nauda zālēm, kas ir kompensējamas, bet – citām diagnozēm. Vidējais pacienta vecums ir 53 gadi! Šobrīd Latvijā pensijā iet 64 gadu vecumā. Līdz 2025. gadam pensionēšanās vecums sasniegs 65 gadus. Tātad vēl vidēji vismaz 12 gadus šie cilvēki ar smagajām diagnozēm būtu darba tirgus dalībnieki.
Cik cilvēkus izdodas izglābt, ziedojot naudu viņu ārstēšanai? 2021. gadā nomira 5892 onkoloģijas slimnieki. 85 cilvēki uzdrīkstējās "ziedot.lv" lūgt palīdzību. No šiem 85 cilvēkiem dzīvo 63. Tātad statistiski lielākā daļa dzīvotu, ja viņiem būtu pieejama nauda ārstēšanai.
Cik viens cilvēks izmaksā Latvijas ekonomikai? Oficiālu aprēķinu nav, bet ir vairākas versijas. Piemēram, Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests aprēķinājis, ka viena ugunsgrēkā miruša cilvēka dzīvības vērtība svārstās no 400 tūkstošiem līdz 2,5 miljoniem eiro. Tas ir ekonomiskais pienesums, kas rodas no cilvēka saimnieciskās darbības un patēriņa.
Te vēl viena versija, kas līdzinās iepriekšējās zemākajam slieksnim:
NEDĒĻAS FOTO
Skatoties jaunākos demogrāfijas rādītājus, nākas secināt, ka ne tikai mirst vairāk nekā dzimst. Nu jau arī dzimst par 15% mazāk.
TOP BIZNESA ZIŅAS LATVIJĀ
"airBaltic" apgrozījums 2024. gada pirmajā pusgadā, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, palielinājies par 16,5% un bija 339,3 miljoni eiro. Taču pretstatā peļņai pērn Latvijas nacionālā aviokompānija šogad pirmajā pusgadā strādāja ar 88,8 miljonu eiro zaudējumiem.
Interesanti – Latvijas vienradža "Printful" apgrozījums pērn ir bijis gandrīz tikpat liels, cik "airBaltic" zaudējumi pusgadā. AS "Printful Latvia" apgrozījums 2023. gadā ir palielinājies līdz 83,7 miljoniem eiro, kas ir par 6,12% vairāk nekā gadu iepriekš. Jāpiebilst, ka šī ir tikai daļa no uzņēmuma globālā apgrozījuma. "Printful" kopējo apgrozījumu uzņēmums publiski nekomentē. Uzņēmuma peļņa pērn pieauga līdz 6,49 miljoniem eiro.
Telekomunikāciju un tehnoloģiju uzņēmums SIA "Tet" investēs vairāk nekā 30 miljonus eiro datu centrā Salaspils novadā.
"SAF Tehnika" grupas 2023./2024. finanšu gada 4. ceturkšņa neauditētais konsolidētais neto apgrozījums bija 5,8 miljoni eiro, kas ir par 31% mazāk nekā attiecīgajā periodā iepriekšējā finanšu gadā. 4. ceturksni grupa beigusi ar 498 tūkstošu eiro zaudējumiem. Apgrozījuma svārstības uzņēmumā skaidro ar vidēja un ilgtermiņa projektu realizāciju. Daļa no tiem tiks realizēti 2024. gada otrajā pusē.
Par SIA "Mobilly" vienīgo īpašnieku ir kļuvis SIA "Mobilly SPV", kurā 80,02% pieder SIA "Mobilly" valdes priekšsēdētājam Valdim Bergam. Iepriekš šī informācijas tehnoloģiju uzņēmuma īpašnieki bija Normunds Bergs, Jānis Bergs, Uldis Pabērzis, "Citadele", "ZGI-3", Ģirts Slaviņš un SIA "VVMV".
Valsts ieņēmumu dienests ir atlasījis 70 tūkstošus fizisko personu, kurām ir būtiska neatbilstība starp bankas konta apgrozījumu un deklarētajiem ienākumiem. 51 tūkstotim personu šī starpība ir no 20 līdz 50 tūkstošiem eiro, bet 5,5 tūkstošiem – virs 100 tūkstošiem eiro.
Kopš 2015. gada ārvalstu darbiniekiem un viņu ģimenes locekļiem izsniegto termiņuzturēšanās atļauju skaits Latvijā ir vairāk nekā dubultojies, sasniedzot 17,7 tūkstošus uzturēšanās atļauju, no kurām 15,6 tūkstoši ir izsniegti darba ņēmējiem.
Latvijas ostās šogad septiņos mēnešos pārkrāva 20,58 miljonus tonnu kravu, kas ir par 10,2% mazāk nekā 2023. gada attiecīgajā periodā. Savukārt dzelzceļa kravu pārvadājumu apmērs šī gada septiņos mēnešos bija 6,89 miljoni tonnu, kas ir samazinājums par 22,4%.
Bezdarba līmenis Latvijā 2024. gada 2. ceturksnī bija 6,9%. Salīdzinot ar 1. ceturksni, bezdarba līmenis ir samazinājies par 0,3 procentpunktiem, bet gada laikā – pieaudzis par 0,5 procentpunktiem.
TOP BIZNESA ZIŅAS BALTIJĀ
Saistībā ar to, ka jau pusgadu no ierindas ir izgājis "Estlink 2" – elektrības kabelis, kas atrodas jūras dzelmē – Igaunijā ievērojami pieaugušas elektrības cenas. Jūlijā cenas pieaugušas divkārt.
Tallinas pašvaldība nākamajā gadā plāno samazināt savas izmaksas par 10 miljoniem eiro. Savukārt Tartu paziņojusi, ka plāno tērēt tikpat, cik šogad.
Igaunijas sabiedriskais medijs ziņo, ka "Swedbank", sākot no rudens, vairs neatļaus veikt maksājumus bankomātos. Tāpat visticamāk tiks paaugstinātas cenas pakalpojumiem bankas filiālēs. Izskanējusi informācija, ka vairākiem pakalpojumiem cena pieaugs pat vairākkārtīgi.
Lietuvas prokuratūra ir sākusi pirmstiesas izmeklēšanu par Lietuvas kopfinansēšanas platformas "Contribee" darbu. Kļuvis zināms, ka viens no platformas līdzīpašniekiem ir "aizņēmies" 130 tūkstošus eiro no organizācijas "Blue/Yellow" konta "Contribee" platformā, lai izmantotu to savām personīgajām vajadzībām. Organizācija atbalsta Ukrainas Bruņotos spēkus.
Amerikāņu elektroauto ražošanas gigants "Tesla" spēris soli plašāku aktivitāšu izvēršanai Baltijas reģionā. Autobūves uzņēmumam piederošā Nīderlandes kompānija "Tesla International" Lietuvā ir nodibinājusi uzņēmumu "Tesla Lithuania". Uzņēmuma pamatkapitāls ir 230 tūkstoši eiro.
Baltijas tūroperators "Novaturas" grupa šogad septiņos mēnešos strādāja ar 103,9 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 13,4% mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn.
Energokompānijas "Ignitis Group" apgrozījums 2024. gada pirmajā pusgadā bija 1,09 miljardi eiro, kas ir par 21,4% mazāk nekā attiecīgajā laika periodā pērn. Vienlaikus grupas koriģētā EBITDA šī gada sešos mēnešos sasniegusi 289,7 miljonus eiro, kas ir par 14,3% vairāk nekā pērn. 75% uzņēmuma akciju pieder Lietuvas valstij.
Jaunuzņēmuma "Planet42" dibinātājs Eriks Oja (Eerik Oja) ir paziņojis par uzņēmuma reorganizāciju. Jūlijā jaunuzņēmums paziņoja par finanšu grūtībām, kā rezultātā ir kavēta naudas atmaksa simtiem investoru. Septiņu darbības gadu laikā uzņēmums ir piesaistījis gandrīz 115 miljonus eiro. "Planet42" nodarbojas ar auto nomas ar izpirkuma tiesībām pakalpojuma nodrošināšanu vairākās Āfrikas valstīs.
TOP BIZNESA ZIŅAS PASAULĒ
Traģiski 56 gadu vecumā aprāvusies bijušās "YouTube" vadītājas Sjūzenas Vojcicki (Susan Wojcicki) dzīve. Viņa mirusi pēc cīņas ar plaušu vēzi. Uzņēmumu "YouTube" Sjūzena vadīja no 2014. līdz 2023. gadam. Interesanti, ka viņas mamma Estere Wojcicki (Esther Wojcicki) 2019. gadā izdeva grāmatu "How To Raise Successful People". Visas trīs viņas meitas dzīves laikā ir guvušas ievērojamus panākumus. Sjūzenas māsa Anna Vojcicki (Anne Wojcicki) ir genomikas un biotehnoloģiju uzņēmuma "23andMe" dibinātāja. Uzņēmums ir kotēts biržā, un tā vērtība ir nedaudz zem sešiem miljardiem dolāru. Savukārt Džaneta Vojcicki (Janet Wojcicki) ir Fulbraita stipendiju ieguvusi antropoloģe un profesore Kalifornijas universitātē.
Lielbritānijā jaunā pētījumā atklājies, ka liela daļa aptaujāto pieaugušo atzīst – viņi ir diezgan vai ļoti nelaimīgi savās attiecībās. Neapmierināto skaits kopš 2014. gada ir ievērojami audzis, savukārt oficiālā laulību statistika liecina, ka šobrīd ir vismazāk šķirto laulību pēdējo 50 gadu laikā. Atliek secināt, ka britiem šķirties neļauj inflācija un dārgās mājokļa iegādes un īres izmaksas.
Amerikāņu lēto fitnesa klubu ķēde "Blink Fitness" ir bankrotējusi un slēgs pagaidām vēl nezināmu daudzumu klubu. Kopskaitā ķēdē ir 101 fitnesa klubs, kas atrodas dažādās ASV pilsētās. "Blink Fitness" mēneša abonementa cena bija robežās no 15 līdz 45 dolāriem un to izmantoja 400 tūkstoši cilvēku, kam tagad būs jāmeklē jaunas sportošanas iespējas.
Ir 40% iespējamība, ka ASV ekonomika jau atrodas recesijā, kas sākusies šī gada martā. Par to liecina jauns indikators, kas ir balstīts Sāma noteikumā – aprēķinos izmantoti vakanču un bezdarba rādītāji.
Investoru uzticēšanās Vācijā sasniegusi zemāko līmeni kopš šī gada janvāra. Tam par iemeslu lielākoties ir šūpošanās globālajos akciju tirgos.
Tā kā restorāni ikvienu tā apmeklētāju aizvien biežāk sāk uztvert kā sociālo tīklu influenceri, tie pastiprinātu uzmanību sākuši pievērst tualešu dizainam. Tieši restorānu tualete ir kļuvusi par vietu, kur ļoti bieži top pašbildes, kas pēc tam sociālajos tīklos kļūst populāras.
Saistībā ar bažām par ekonomikas nākotni gada otrajā ceturksnī uzņēmumi eirozonā ir apturējuši jaunu darbinieku pieņemšanu. Nodarbinātība ir pieaugusi tikai par 0,2% salīdzinājumā ar 0,3% pieaugumu iepriekšējos trīs mēnešos.
Našķu ražošanas uzņēmums "Mars", kam pieder tādi zīmoli kā "Mars", "Snickers" un "M&M's", par 36 miljardiem dolāru iegādāsies uzņēmumu "Kellanova", kura pazīstamākais zīmols ir "Pringles" čipsi.
Deivida Geima koledža (David Game College) Lielbritānijā ir paziņojusi, ka ļaus dažiem skolēniem mācīties, skolotāju vietā izmantojot tikai mākslīgā intelekta rīkus. Plānots, ka "ChatGPT" un lielie valodu modeļi palīdzēs 20 skolēniem sagatavoties matemātikas, bioloģijas un citiem eksāmeniem. Eksperti gan bažīgi noraugās uz šo eksperimentu, apgalvojot, ka mākslīgais intelekts šobrīd vēl nav gatavs aizstāt skolotājus.
Uzņēmuma "Starbucks" vadītāja maiņa tam izmaksās vismaz 120 miljonus dolāru. Braiens Nikols (Brian Niccol) sāks darbu nākammēnes. Viņa atalgojums, kas ietver algu un citus labumus, būs 113 miljoni dolāru. Liela daļa būs uzņēmuma daļas, lai segtu zaudējumus, kas radušies, atsakoties no iepriekšējā darbadevēja nodrošinātajiem labumiem.
Ietekmīgākie biznesa līderi Latvijā ik piektdienu savā e-pasta kastē saņem tikai viņiem atlasītu informāciju un ziņas Finday.lv biznesa ziņu jaunumu vēstulē.