Sveiciens!
Starptautisko biznesa pakalpojumu centru nozarē darbojas daudzi uzņēmumi, kas pēc to pārstāvētās jomas iekļaujas kādā citā, piemēram, informācijas tehnoloģiju nozarē. Šo nozari "Finday" apskatīja pagājušā nedēļā un tajā jau parādījās vairāki uzņēmumi, kas pieder arī starptautisko biznesa pakalpojumu nozarei, tostarp viens no IT nozares līderiem – "Accenture". Interesanti, atkal varam atsaukties uz iepriekšējā jaunumu vēstulē izskanējušo domu, ka mūsdienās nozares arvien vairāk saplūst un kļūst grūti nodalīt vienu no otras.
Tāpat šoreiz nozares top10 neiekļāvām banku un finanšu pakalpojumu uzņēmumu biznesa pakalpojumu centrus. Tādēļ šonedēļ piedāvājam top10 ar uzņēmumiem, kas nodrošina administratīvos pakalpojumus grupas līmenī un klientu apkalpošanas pakalpojumus.
Vēl viena interesanta lieta – tā kā šie uzņēmumi sniedz pakalpojumus savai grupai vai arī citām kompānijām, nereti par tiem publiski ir zināms maz. Te nu tas, ko mums izdevās atrast.
Saulainu nedēļas nogali vēlot "Finday.lv" komandas vārdā,Ieva Treija
Saeima šonedēļ galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Darba likumā, kas nosaka minimālās algas palielināšanu no 500 līdz 620 eiro no 2023. gada 1. janvāra. Tāpat grozījumi nosaka minimālo algu palielināt līdz 700 eiro no 2024. gada 1. janvāra.
Starptautisko biznesa pakalpojumu centri (SBPC) ir atsevišķi nodibināta globāla uzņēmuma struktūrvienība, kuras atbildībā ir apkalpot biznesa administratīvās funkcijas – IT, finanses, klientu apkalpošanu, loģistiku, iepirkumus, personāla vadību. Šāda veida uzņēmumi ietver:
2020. gadā toreizējais Starptautisko biznesa pakalpojumu centru asociācijas “ABSL Latvia” valdes priekšsēdētājs un “EVRY Latvia” vadītājs Fredis Bikovs prognozēja, ka starptautiskie pakalpojumu centri tiks veidoti un to pakalpojumi tiks izmantoti arvien aktīvāk: “Jau šobrīd starptautiski atzīti biznesa konsultanti prognozē zināmu nozares potenciāla pieaugumu, ņemot vērā, ka arī globālas organizācijas būs spiestas daudz lielāku uzmanību pievērst izmaksām, kā arī drošības apsvērumiem, tādēļ vairāk raudzīsies virzienā veidot šos biznesa atbalsta centrus ģeogrāfiski tuvākās lokācijās.”
Gan Centrālajā un Austrumeiropā, gan arī Baltijas valstīs aktīvi ir uzņēmumi, kas sniedz biznesa pakalpojumus globālajām kompānijām – tie meklē gan darbiniekus, gan telpas. Vislabāk klājoties IT un tiešsaistes risinājumu uzņēmumiem, 2021. gada pavasarī ziņoja nekustamā īpašuma pakalpojumu un investīciju pārvaldīšanas uzņēmums "Colliers".
Starptautisko biznesa pakalpojumu centru nozare Latvijā 2021. gadā ir augusi – uzņēmumi plāno un īsteno ģeogrāfisku izplešanos, palielina pakalpojumu apjomu un ievieš jaunas tehnoloģijas, 2022. gada sākumā rakstīja portāls “Delfi”. Lielākais izaicinājums, tiem darbojoties Latvijā, ir cilvēkresursu pieejamība un darbaspēka kvalitāte. Saskaņā ar "ABSL Latvia"datiem Latvijā 2021. gadā darbojās aptuveni piecdesmit nozares uzņēmumi.
SIA "Circle K Business Centre" nodrošina centralizētu atbalstu degvielas un citu ikdienas preču tirgotāja "Circle K" grupai Eiropā un Ziemeļamerikā. Pakalpojumu spektrs ietver grāmatvedību, finanšu kontroli un finanšu atskaišu sagatavošanu, cilvēkresursu pārvaldību, IT atbalstu, klientu servisu, degvielas piegāžu plānošanu un kontroli, kā arī projektu atbalstu. Uzņēmuma īpašnieks ir norvēģu “Circle K” AS, savukārt patiesais labuma guvējs – Alain Bouchard no Kanādas.
SIA “Circle K Business centre” laika periodā no 2019. gada 1. maija līdz 2020. gada 30. aprīlim apgrozīja 31,51 miljonu eiro, pārskata gadu noslēdzot ar 637,39 tūkstošu eiro peļņu.
Finanšu gadā, kas ilga no 2020. gada 1. maija līdz 2021. gada 30. aprīlim uzņēmuma apgrozījums bija 34,2 miljoni eiro, bet peļņa – 321,86 tūkstoši eiro.
Savukārt finanšu gadā, kas ilga no 2021. gada 1. maija līdz 2022. gada 30. aprīlim, SIA “Circle K Business centre” apgrozījums bija 38,22 miljoni eiro, kas ir par 11,7% vairāk nekā gadu iepriekš. Peļņa pieauga 2,1 reizi – līdz 688,61 tūkstotim eiro.
Uzņēmums “Webhelp” ir pārstāvēts 50 valstīs ar 150 birojiem, un uzņēmuma kopējais apgrozījums pasaulē 2019. gadā sasniedza 1,5 miljardus eiro. Tā mērķis ir kļūt par vadošo nozares uzņēmumu pasaulē, nodrošinot sociālo tīklu un platformu moderēšanas, maksājumu administrēšanas un citus digitālos pakalpojumus. Uzņēmuma darbība lielā mērā balstās uz mākslīgā intelekta risinājumu attīstību.
Latvijā uzņēmums ir pārstāvēts ne vien Rīgā, bet arī Daugavpilī. Pērn tur strādāja jau 200 darbinieku.
2020. gadā "Webhelp Latvia" apgrozījums bija 11,57 miljoni eiro, peļņa – 1,5 miljoni eiro.
Kā redzams grafikā, 2020. gadā SIA "Webhelp Latvia" apgrozījums samazinājās un bija 7,4 miljoni eiro. Zaudējumi – 275,15 tūkstoši eiro. Ar negatīvu pašu kapitālu tas strādājis visus tā darbības gadus kopš 2017. gada, sasniedzot -282,49 tūkstošus eiro 2021. gadā.
Viens no pasaulē lielākajām ķīmiskās nozares uzņēmumiem “Allnex” Rīgā 2015. gadā oficiāli atvēra jaunu biznesa pakalpojumu centru. Uzņēmums strādā visā pasaulē, piegādājot sveķu, piedevu un cita veida ķīmisko savienojumu produkciju arhitektūras, autoražošanas uzņēmumiem, elektropreču un citiem ražotājiem.
Laika periodā no 2019. līdz 2021. gadam SIA "Allnex Latvia" apgrozījums ir audzis no 9,49 miljoniem eiro līdz 10,88 miljoniem eiro. Peļņa ir augusi vēl straujāk – no 450,1 tūkstotim eiro 2019. gadā līdz 946,9 tūkstošiem eiro pērn.
Eksperta komentārs
Starptautisko biznesa pakalpojumu nozares asociācijas "ABSL Latvia" izpilddirektors
"Latvijā globālo pakalpojumu nozarē strādā vairāk nekā 50 uzņēmumu. Tie nodarbina vairāk nekā 17 tūkstošus cilvēku. Pēdējos trijos gados nozares izaugsme ir 7 līdz 10% gadā, kas nozīmē 1000 līdz 1500 jaunas darbavietas gadā. Šī nozare tiešām strauji attīstās.
Sabiedrībā, dzirdot apzīmējumu - globālu uzņēmumu pakalpojumu centri -, bieži vien ar to saprot zvanu centrus. Taču ar to uzņēmumi nodarbojās vien biznesa pirmsākumos 90. gados. Protams, daudzi uzņēmumi arvien nodrošina zvanu centru pakalpojums, bet tagad klientu apkalpošana ietver ne vien zvanus, bet arī komunikāciju ar klientiem rakstiski – e-pastā, tiešsaistē, ilgstošo klientu attiecību veidošana utt. Nozares uzņēmumi sniedz dažādus pakalpojumus gan mātesuzņēmumiem, gan citiem uzņēmumiem. Vairums asociācijas biedru sniedz IT, finanšu un klientu apkalpošanas pakalpojumus.
Lielākā daļa Latvijā esošo biznesa pakalpojumu centru apkalpo Skandināvijas valstis, jo vairums kompāniju ir šo valstu kapitāla uzņēmumi. Tas ir saprotams, jo mēs esam tuvu, ir līdzīga laika zona, saprotama biznesa vide un mentalitāte. Skandināvijai seko Centrāleiropa, Vācija, Lielbritānija. Mani priecē, ka labi pārstāvēta šajā nozarē ir arī Ziemeļamerika.
Nozarē vidējā alga ir stipri augstāka nekā Latvijā vidēji. Latvijā vidējā alga ir ap 1300 eiro pirms nodokļu nomaksas, bet mūsu nozarē tie ir 2000 eiro pirms nodokļu nomaksas. Nozare rada augstas pievienotās vērtības darbavietas, kurās maksā lielas algas un nodokļus valstij. Tāpēc jāsaka, ka Latviju nebūt neizvēlas tāpēc, ka te būtu lēts darbaspēks. Pakalpojumu centri Rumānijā, Čehijā vai šīs nozares Eiropas centrā Polijā varētu būt lētāki. Latvija izceļas ar augsti izglītotu darbaspēku IT, programmēšanā, finansēs, klientu apkalpošanā, personālvadībā. Tāpat darbaspēkam ir labas valodu zināšanas. Turklāt ne tikai angļu, kas šajā nozarē ir obligāta prasība.
Asociācijas biedru aptaujas dati liecina, ka uzņēmumi uz nākotni raugās caur attīstības prizmu un ir pozitīvi noskaņoti. Tie plāno gan paplašināties, gan attīstīt pakalpojumus. Paredzams, ka tuvākajos gados nozare turpinās attīsties esošo 7 līdz 10% robežās. Visticamāk pēc tam sāksies stabilizēšanās, jo uzņēmumi būs sasnieguši savus izplešanās mērķus, kā arī būs izaicinoši atrast arvien jaunu darbaspēku. Iespējams, risinājums ir grozījumi imigrācijas politikā, lai atvieglotu darba iespējas augsti kvalificētiem speciālistiem."
Ietekmīgākie biznesa līderi Latvijā ik piektdienu savā e-pasta kastē saņem tikai viņiem atlasītu informāciju un ziņas Finday.lv biznesa ziņu jaunumu vēstulē.