Sveiciens!
Šonedēļ Finday.lv ir tāds tops, kuru neatrast nekur citur. Pētījām kosmosa nozares uzņēmumus. Vai zināji, ka Latvijā ir aptuveni 50 organizācijas, kas strādā ar kosmosa tehnoloģijām? Piemēram, ''Fiber Optical Solution'' ražo optisko šķiedru žiroskopus – iekārtas, kas spēj ļoti precīzi noteikt līdzsvaru, lai atrastu un uzturētu satelīta vai cita kosmosa kuģa ideālo novietojumu pret Zemi. Savukārt ''Allatherm'' pielietojumam kosmosa stacijā ir izstrādājis speciālu ksenona degvielas sūkni un unikālu augstas efektivitātes slēgta cikla dzesēšanas sistēmu. Tomēr ārpus kosmosa nozares zinātāju pulciņa par šiem uzņēmumiem ir zināms diezgan maz. Kāpēc tā? Grūti teikt, taču tas mūs neaturēja apskatīt šo nozari tuvāk.
Augstus lidojumus ''Finday'' komandas vārdā vēlot,
Ieva Treija
Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums 2022. gada decembrī bija 4,09 miljardi eiro, kas faktiskajās cenās bija par 25,3% vairāk nekā pirms gada. Decembrī Latvija eksportēja preces par 1,72 miljardiem eiro , bet importēja par 2,37 miljardiem eiro.
📋 Ir sākusies pieteikšanās organizācijas "CSR Latvia" Atbildīga biznesa vēstnešu apmācību programmai. Tā ir iespēja papildināt zināšanas par korporatīvo sociālo atbildību un ilgtspēju. Programma ir īpaši piemērota profesionāļiem, kuri ikdienā savā organizācijā nodrošina personālvadības, komunikācijas, ilgtspējas, vides, juridiskās, darba drošības, risku vadības vai mārketinga funkcijas. 5 pilnas darba dienas + papildus viena vai divas lekcijas darba dienu vakaros, 2 stundas mentora atbalsts ikvienam dalībniekam, kā arī ilgtspējas iniciatīvu prezentācijas un rekomendācijas programmas izlaidumā. Pieteikšanās līdz 27. februārim: www.abv.lv
📋 Šeit var būt arī Tava ziņa! Ja vēlies, lai to izlasa gandrīz 1000 lasītāju, kuri interesējas par biznesu un biznesa ziņām, saki to mums ! Gatavojam arī dažādu nozaru pārskatus.
Pašlaik gan Eiropas Savienībā, gan pasaulē notiek strauja kosmosa nozares attīstība, kas palīdz attīstīt jaunus produktus, pakalpojumus, tehnoloģijas un citus risinājumus aktuāliem izaicinājumiem, sekmē uzņēmumu izaugsmi un pētniecības attīstību, kā arī rada pieprasījumu pēc jaunām profesijām, augsti kvalificētiem speciālistiem ar labi apmaksātām darbavietām. Eiropas kosmosa nozare ir balstīta uz Eiropas Savienības Kosmosa programmas, Eiropas Kosmosa aģentūras aktivitātēm, vairākām citām iesaistītām starptautiskām iestādēm, kā arī uz Eiropas valstu un to tautsaimniecību iniciatīvām kosmosa jomā. Turklāt visā pasaulē arvien aktīvāk attīstās privātā kosmosa nozare – tā saucamais ''NewSpace''.
Latvijas kosmosa aktivitātes un to prioritārie attīstības virzieni ir apkopoti un strukturēti Latvijas kosmosa stratēģijā 2021.–2027.gadam, kas ir darba dokuments, ko kopīgi izstrādājušas Izglītības un zinātnes ministrija un Ekonomikas ministrija.
Kosmosa nozares ieguldījums tautsaimniecības attīstībā :
Atsevišķi Latvijas uzņēmumi un pētnieki jau ir aktīvi iesaistījušies kosmosa nozares aktivitātēs, izgudrojot un ražojot zinātniskus instrumentus, elektroniskas komponentes, inovatīvus materiālus, kā arī navigācijas un Zemes novērošanas risinājumus. Šī sadarbība un sekmīgie projekti bija pamats Latvijas nākamajam solim aktīvā līdzdalībā kosmosa nozarē – 2020. gada 27. jūlijā Latvija pievienojās Eiropas Kosmosa aģentūrai asociētās dalībvalsts statusā . Latvijai tas nozīmē piekļuvi Eiropas kosmosa zināšanu bāzei, pieeju Eiropas un pasaules kosmosa industrijas tīklam un iespēju straujāk attīstīt tehnoloģijas, kuras izmanto gan kosmosā, gan uz Zemes. Tas dod iespējas veicināt Latvijas tautsaimniecības attīstību – jaunu tirgu apgūšanu, kvalificētu speciālistu skaita pieaugumu, jaunu uzņēmumu veidošanos un esošo aktīvāku iesaisti inovāciju izstrādē, kā arī ieguldījumu digitalizācijas, produktivitātes, zaļo inovāciju, starptautiskās sadarbības un pat radošuma veicināšanā.
Lai nodrošinātu Latvijas kosmosa nozares turpmāku izaugsmi un pilnvērtīgi izmantotu Eiropas Kosmosa aģentūras programmu iespējas, nepieciešamais finansējuma apmērs 2023.–2027. gadam ir 24 miljoni eiro . Nepietiekams finansējums aģentūras programmās nelabvēlīgi ietekmēs Latvijas kosmosa nozares attīstības potenciālu un uzticamību valsts ilgtermiņa mērķiem attīstīt kosmosa nozari Latvijā.
Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar Latvijas Kosmosa industrijas asociāciju 2022. gadā izveidoja Latvijas kosmosa nozari reprezentējošu portālu Latvian Technology in Space , kura mērķis ir palielināt Latvijas kosmosa nozares starptautisko atpazīstamību, veicināt savstarpējo kontaktu dibināšanu un atbalstīt nacionālo un starptautisko dalībnieku tīklu veidošanu. Togad tika izziņota arī jauna datubāze , kurā uzskaitīti visi vietējie uzņēmumi, kas var iesaistīties kosmosa tehnoloģiju izstrādē un dažādos pētījumos.
SIA ''Axon Cable'' ir starptautisks uzņēmums, kas galvenokārt ražo augsto tehnoloģiju elektriskos un elektroniskos kabeļus, vadus un to savienojumus robotikas, telekomunikācijas, datortīklu, transporta, militārajai, aerokosmosa un medicīnas nozarēm. Vairāk nekā 95% saražotās produkcijas tiek eksportēta. Uzņēmums pieder Francijā reģistrētajam ''Axon Cable SAS'' . Grupā ietilpst vairāk nekā 20 uzņēmumu, no kuriem deviņi, tostarp rūpnīca Daugavpilī, nodarbojas ar ražošanu. Ekonomikas ministrijas kosmosa un inovāciju politikas vecākā eksperte Angelīna Bekasova intervijā ''Labs of Latvia'' atklāj, ka Daugavpilī strādājošā Francijas uzņēmuma ''Axon Cable'' elektroniku izmanto nozīmīgos kosmosa projektos , piemēram, Marsa izpētes programmā ''ExoMars'' un satelītinterneta uzņēmumā ''OneWeb''.
SIA ''Axon Cable'' 2019. gada apgrozījums, salīdzinot ar 2018. gadu, palielinājās par 8,75%, sasniedzot 32,43 miljonus eiro. Tā peļņa pēc nodokļu nomaksas bija 1,81 miljons eiro .
SIA ''Axon Cable'' 2020. gadā apgrozīja 30,99 miljonus eiro . Ja salīdzina ar 2019. gadu, tā apgrozījums saruka par 4,44%. Finanšu gadu uzņēmums noslēdza ar 1,41 miljona eiro peļņu. Savukārt ''Axon Cable'' grupa 2020. gadā strādāja ar 150 miljonu eiro apgrozījumu , kas bija tikai par 3% mazāk nekā 2019. gadā.
2021. gada maijā SIA ''Axon Cable'' paziņoja, ka ieguldīs vairāk nekā 350 tūkstošus eiro Daugavpilī esošās ražošanas ēkas pielāgošanai, kā arī teju pusmiljonu eiro jaunu ražošanas iekārtu iegādē. ''Swedbank'' finansējums šajos investīciju projektos sasniedz teju 700 tūkstošus eiro. Ražošanas ēkas pielāgošanas projektā garantiju 285 tūkstošu eiro apmērā sniegusi arī finanšu institūcija ''Altum''.
SIA ''Axon Cable'' apgrozījums 2021. gadā palielinājās līdz 31,09 miljoniem eiro . Pārskata gadu ražotājs noslēdza ar 1,18 miljonu eiro peļņu. 2021. gadā uzņēmums bija darba devējs 664 darbiniekiem.
''Viens no galvenajiem mērķiem 2022. gadam ir palielināt ražošanas procesa automatizācijas līmeni, lai saglabātu konkurētspēju. Lai palielinātu ražošanas procesa efektivitāti un samazinātu izmaksas, tiek ieviestas inovatīvas tehnoloģijas un palielināta administratīvā darba efektivitāte,'' teikts uzņēmuma pārskatā par 2021. gadu .
2022. gada aprīlī ''Axon Cable'' atklāja jaunu kabeļu ražošanas rūpnīcu Daugavpilī . ''Axon Cable'' vadītājs Jans Senkāns tolaik norādīja, ka lēmums paplašināt uzņēmuma ražošanas jaudas, izveidojot vēl vienu ražotni, tika pieņemts, saskaroties ar izaugsmi un nemitīgu pieprasījuma pieaugumu pēc uzņēmuma ražotās produkcijas.
SIA ''ISP Optics Latvia'' darbojas kopš 1991. gada . Uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir ASV reģistrētā ''ISP Optics Corporation''. Uzņēmums nodarbojas ar optisko elementu ražošanu un to eksportu uz vairākām valstīm, lielākoties uz ASV un Eiropas Savienības valstīm.
2018. gadā SIA ''ISP Optics Latvia'' apgrozījums bija 10,68 miljoni eiro un tā peļņa bija 662 tūkstoši eiro.
SIA ''ISP Optics Latvija'' periodā no 2019. gada 1. jūlija līdz 2020. gada 30. jūnijam apgrozīja 10,22 miljonus eiro un nopelnīja nepilnu miljonu eiro. Uzņēmums šajā finanšu gadā veica 473,5 tūkstošu eiro investīcijas ražošanas iekārtās, biroja aprīkojumā un ražošanas un uzskaites programmatūras uzlabošanā, bet ražošanas telpu modernizācijā ieguldīja 87,16 tūkstošus eiro. 2019./2020. finanšu gadā uzņēmumā strādāja 95 darbinieki.
Kā redzams grafikā, SIA ''ISP Optics Latvia'' apgrozījums 2020./2021. finanšu gadā bija 10,56 miljoni eiro un peļņa – 142,12 tūkstoši eiro. Savukārt 2021./2022. finanšu gadā apgrozījums pieauga līdz 13,22 miljoniem eiro, bet peļņa bija 764,33 tūkstoši eiro.
Uzņēmums specializējas uz dažāda veida spektrometrisko ierīču izstrādē un sērijveida ražošanā. SIA ''Baltic Scientific Instruments'' pirmsākumi meklējami 1994. gadā , kad uzņēmums tika izveidots uz bijušā Rīgas Radioizotopu aparatūras būves zinātniski pētnieciskā institūta bāzes.
Intervijā ''Labs of Latvia'' Ekonomikas ministrijas kosmosa un inovāciju politikas vecākā eksperte Angelīna Bekasova stāsta, ka ''Baltic Scientific Instruments'' ir unikāli radiācijas un citu radītāju mērīšanas instrumenti un kompetences, kas ir pieprasītas ne tikai kosmosa nozarē , bet arī Eiropas Kodolpētniecības organizācijā.
Uzņēmuma apgrozījums 2019. gadā sasniedza 3,9 miljonus eiro , un visa saražotā produkcija tika eksportēta.
Kā redzams grafikā, SIA ''Baltic Scientific Instruments'' apgrozījums 2020. gadā bija 3,52 miljoni eiro un peļņa bija 33,8 tūkstoši eiro. 2021. gadā apgrozījums pieauga līdz 4,12 miljoniem eiro un pieauga arī peļņa, sasniedzot 383,4 tūkstošus eiro.
Ietekmīgākie biznesa līderi Latvijā ik piektdienu savā e-pasta kastē saņem tikai viņiem atlasītu informāciju un ziņas Finday.lv biznesa ziņu jaunumu vēstulē.