Sociālās palīdzības centru tops un 22. nedēļas biznesa ziņu tops
Vēstule #
108
2/6/2023
Nedēļas biznesa ziņu apkopojums bez maksas katru piektdienu Tavā e-pastā:
Sveiciens nedēļā, kas nesusi dažādas uzvaras!
Mūsu sportistu un arī parlamentāriešu sniegums šonedēļ ir jau daudz apcerēts, tāpēc šoreiz par lielām un mazākām biznesa uzvarām. Ja ne svarīgākā, tad noteikti interesantākā šīs nedēļas ziņa ir sludinājumu portāla ss.lv 2022. gada apgrozījums. Tas nu reiz ir uzņēmums, kuru no troņa pašlaik nav izdevies nogāzt nevienai inovācijai un konkurentam. Pagājušajā gadā astoņu cilvēku lielais kolektīvs nopelnīja gandrīz 10 miljonus eiro pēc nodokļu nomaksas! Ja zini kādu, kam veicas vēl labāk, dod mums ziņu!
Citi svarīgākie biznesa jaunumi no Latvijas un pasaules lasāmi zemāk.
Kā mēs izvēlējāmies nozari, kuru apskatīt plašāk? Šonedēļ izskanēja ziņa , ka privātā kapitāla fondu pārvaldnieks Baltijā "BaltCap" vēlas padarīt tā meitasuzņēmumu "Adoro" par Latvijā lielāko senioru sociālās aprūpes ķēdi. Tādēļ nolēmām apskatīt, kā līdz šim ir veicies lielākajiem sociālās aprūpes biznesiem Latvijā.
Visādi citādi – lai nākamajā nedēļā atkal ir jaunas uzvaras, ko svinēt!
Cik izmaksāja brīvdiena hokejam par godu? Vienā brīvdienā Latvijā neiekasē nodokļus 10 līdz 12 miljonu eiro apmērā, liecina Ekonomikas ministrijas novērtējums par brīvdienu ietekmi uz iekšzemes kopproduktu.
Latvijas monetārās finanšu iestādes, galvenokārt bankas, šogad pirmajos četros mēnešos strādāja ar 202,6 miljonu eiro peļņu. Tas ir divas reizes vairāk nekā 2022. gada attiecīgajā periodā . Tostarp aprīlī monetārās finanšu iestādes strādāja ar 61,2 miljonu eiro peļņu.
SIA "Depozīta iepakojumu operators" pagājušajā gadā strādāja ar 18,47 miljonu eiro apgrozījumu un 4,09 miljonu eiro peļņu. Uzņēmuma lielāko izmaksu pozīciju veido apsaimniekošanas maksa, kas tiek maksāta tirgotājiem par depozīta iepakojumu pieņemšanu – prognozēts, ka 2023. gadā tirgotājiem tiks samaksāti vairāk nekā 9,7 miljoni eiro .
Lidosta "Rīga" šogad plāno apkalpot apmēram 6,6 miljonus pasažieru. Tādējādi šogad lidostā apkalpoto pasažieru skaits varētu pieaugt par apmēram 23% salīdzinājumā ar 2022. gadu, vienlaikus par apmēram 15% atpaliekot no laika pirms pandēmijas.
Igaunijas degvielas uzpildes staciju tīkla īpašnieks "Olerex" – kompānija "Aqua Marina" – iegādāsies 45 "Latvijas Nafta" degvielas uzpildes stacijas. Tas ir jau ceturtais degvielas uzpildes staciju tīkls, ko pēdējo divu gadu laikā Latvijā ir iegādājies Igaunijas uzņēmums. Darījuma summa netiek atklāta .
Igaunijas ekonomikas un digitālo lietu ministrs Tīts Rīsalo, Arodbiedrību konfederācijas priekšsēdētājs Jāns Hendriks Tomels un Darba devēju konfederācijas vadītājs Arto Āss šonedēļ parakstīja saprašanās memorandu, paredzot līdz 2027. gadam minimālo algu valstī palielināt līdz 50% no vidējās . Saskaņā ar memorandu minimālā mēnešalga tiks palielināta pakāpeniski: 2024. gadā tā veidos 42,5%, 2025. gadā tie būs 45%, 2026. gadā jau 47,5%, bet 2027. gadā – 50% no vidējās algas.
Baltijas tūrisma operatora "Novaturas" ieņēmumi šī gada pirmajā ceturksnī bija 39,6 miljoni eiro, kas ir par 35% vairāk nekā tajā pašā periodā pērn. Kopējais apkalpoto ceļotāju skaits bija 38,1 tūkstotis, kas ir par 4,6% vairāk nekā 2022. gadā.
Braiens Džonsons ir 45 gadus vecs multimiljonārs, par kura galveno izaicinājumu šobrīd ir kļuvusi novecošanās procesa palēnināšana . Nupat viņš ticis pie sava 17 gadus vecā dēla asins plazmas.
Inflācija eirozonā joprojām ir pārāk augsta, un Eiropas Centrālā banka turpinās palielināt procentu likmes , taču ne tik strauji. Banka maijā galveno bāzes procentlikmi paaugstināja par 0,25 procentpunktiem līdz 3,75%, to palielinot septīto sanāksmi pēc kārtas.
Pārskats par nozari
Šis ir pēdējais gads , kad pieejami Eiropas Savienības fondu līdzekļi deinstitucionalizācijas projektu īstenošanai. To īstenošanā piedalās 115 pašvaldības no visiem Latvijas reģioniem. Astoņu gadu laikā tiem bija pieejami aptuveni 90 miljoni eiro no Eiropas Savienības fondu līdzekļiem. Tā rezultātā valstī ievērojami paplašinājās sociālo pakalpojumu klāsts, tostarp tika izveidoti grupu dzīvokļi, dienas aprūpes centri personām ar garīga rakstura traucējumiem, notiek specializētās darbnīcas un tiek sniegti citi pakalpojumi. Ieviesto sociālo pakalpojumu pieejamība jānodrošina vēl turpmākos piecus gadus arī bez Eiropas atbalsta. Pašvaldības šādu finansiālo slogu nespēs izturēt.
2023. gada sākumā Tiesībsargs cēla trauksmi par aprūpes kvalitāti pansionātos. Situācija esot satraucoša un bieži vien neatbilstoša cieņpilnai dzīvei, liecina Tiesībsarga biroja kampaņas "Dzīve pansionātā – kāda tā ir?" laikā iegūtā informācija. Kopumā saņemtas 113 iedzīvotāju ziņas par 65 pansionātiem, no kuriem daļu gadu gaitā apmeklējuši biroja darbinieki.
Alternatīva ir sociālais pakalpojums – aprūpe mājās, kas kļūst arvien vajadzīgāks . Cilvēki dzīvo ilgāk, daudzi slimo, bet ģimenes locekļiem ne vienmēr ir iespējas aprūpēt savu tuvinieku, jo arī pašiem jāgādā par iztikšanu. Aprūpes mājās pakalpojumu var sniegt gan sociālais dienests, gan līgumpartneri, piemēram, nevalstiskās organizācijas vai komersanti.
Kas attiecas uz jaunām biznesa idejām šajā virzienā vai esošo attīstību, tikai 8% no visiem attīstības finanšu institūcijas “Altum” atbalsta programmas sociālajai uzņēmējdarbībai finansējuma ieguvējiem darbojas medicīnas un sociālās aprūpes centru pakalpojumu nozarē. Pārējie strādā izglītības (25%), ražošanas (9%) un viesu izmitināšanas (8%) u.c. jomās. 2021. gada vasarā visi programmas līdzekļi jau bija investēti. Kopumā programmāatbalstīti 120 dažādi biznesa projekti par 7,6 miljoniem eiro. Programmā kopumā tika iesniegti vairāk nekā 150 projektu pieteikumi par nepilniem deviņiem miljoniem eiro.