Sveiciens!
Biznesa vidē reti kurš uzņēmums ar uzkopšanu nodarbojas pats. Lielākoties darbus veic kompānijas, kas to nodrošina kā ārpakalpojumu. Tie nodrošina arī vēl citus pakalpojumus, piemēram, nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pat sabiedrisko ēdināšanu. Līdz ar to, gatavojot šo jaunumu vēstuli, sapratām, ka šīs nozares uzņēmumu biznesa rezultātus atsevišķi tieši uzkopšanas biznesā ir ļoti grūti identificēt. Tāpēc skatījām, kā šīs jomas top10 veicas biznesā visās nozarēs, kurās tie darbojas.
Patīkamu lasīšanu "Finday.lv" komandas vārdā vēlot,Ieva Treija
No 2023. gada 1. janvāra Rīgā, līdzīgi kā daudzviet Eiropā un pasaulē, tiks ieviesta tā dēvētā tūrisma nodeva. Līdz ar to visām tūristu mītnēm par viesu izmitināšanu būs jāmaksā nodeva viena eiro apmērā par katra ciemiņa nakšņošanas dienu, bet ne vairāk kā desmit eiro, ja viesis galvaspilsētā uzturas ilgāk.
Arī šajā jaunumu vēstulē mums nākas atkārtoties – arvien biežāk dažādas nozares saplūst un ir grūti nodalīt vienu no otras. Arī uzkopšanas uzņēmumiem var būt vairāki darbības virzieni. Visbiežāk šīs jomas uzņēmumi sniedz gan uzkopšanas, gan apsaimniekošanas pakalpojumus, bet citi, piemēram, "Concord Service Group" piedāvā arī ēdināšanu. Centāmies šoreiz tomēr atdalīt tos, kuri pārsvarā nodrošina uzkopšanu, jo mums ir doma kādā no nākamajām jaunumu vēstulēm atsevišķi apskatīt arī namu apsaimniekošanas uzņēmumus. Ja nu kāds uzkopšanas uzņēmumus izspruka cauri mūsu sietam un tomēr vairāk pieder pie šīs nozares, dodiet ziņu un neatstājiet mūs neziņā. Jā, topā noteikti būtu jābūt arī "SOL Baltics", bet Latvijā ir reģistrēta uzņēmuma filiāle, par kuras apgrozījumu publiski nav pieejama informācija.
Interesanti, ka ir vērojama arī pretēja tendence. Pērn pēc vairāk nekā 15 gadu darbības telpu uzkopšanas jomā "Clean R" veica uzņēmuma reorganizāciju, nodalot šo biznesa virzienu jaunizveidotā meitasuzņēmumā "Vizii". Reorganizācija notiek saskaņā ar "Clean R" stratēģisko mērķi pakāpeniski uzņēmumu profilēt fokusētos biznesa virzienos. "Vizii" biznesa mērķis esot precīzāk pozicionēties un attīstīties telpu uzkopšanā un īpašumu apsaimniekošanā. Telpu uzkopšana pērn bijis trešais lielākais vides pakalpojumu uzņēmuma "Clean R" biznesa virziens. Tā apgrozījums 2020. gadā bija 6,3 miljoni eiro. "Vizii" strādā vairāk nekā 650 darbinieku, kuri ik dienas uzkopj ap pusmiljons kvadrātmetru vairāk nekā 450 klientiem visā Latvijā.
Kopš 2009. gada SIA "Hagberg" darbojas īpašumu apsaimniekošanā, telpu uzkopšanā un teritoriju uzturēšanā. Uzņēmuma patiesais labuma guvējs ir Ivars Lukaševičs, kuram patiesā labuma guvēja statuss ir reģistrēts septiņās kompānijās. Aizvadītajā gadā "Hagberg" ar darba vietām nodrošināja 774 darbiniekus.
2020. gadā uzņēmums strādāja ar 10,6 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 27% vairāk nekā 2019. gadā, bet "Hagberg" peļņa bija 813,7 tūkstoši eiro.
2021. gadā SIA "Hagberg" apgrozījums palielinājās par nepilniem 16%, sasniedzot 12,36 miljonus eiro. Finanšu gadu uzņēmums noslēdza ar 735,83 tūkstošu eiro peļņu pēc nodokļu nomaksas.
2022. gada pirmajos septiņos mēnešos SIA "Hagberg" apgrozījums ir sniedzis 7,5 miljonus eiro. No šī gada ieņēmumiem trīs miljonus eiro veido uzņēmuma sniegtie telpu uzkopšanas pakalpojumi. 2,7 miljonus eiro apgrozījumā veido teritoriju uzkopšana, bet 1,8 miljonus eiro – apsaimniekošanas pakalpojumi.
Šovasar "Hagberg" saņēma sešu miljonu eiro finansējumu no "Swedbank". Finansējumu paredzēts izmantot uzņēmuma attīstībai, tostarp energoefektivitātes uzlabošanai.
Uzņēmums “Concord Service Group” nodrošina pilnu namu pārvaldību un apsaimniekošanu, profesionālu telpu un teritoriju uzkopšanu, kā arī ēdināšanas un ēdiena piegādes pakalpojumus. Uzņēmums nodrošina 650 darbavietas. “Lursoft” dati rāda, ka uzņēmums pieder lietuvietim Irmantam Norkum. Firmai reģistrētas 10 aktīvas struktūrvienības.
Kā redzams grafikā, 2019. gadā SIA "Concord Service Group" apgrozījums bija 4,9 miljoni eiro, bet zaudējumi – 103,6 tūkstoši eiro.
“Concord Service Group” apgrozījums 2020. gadā palielinājās līdz 6,24 miljoniem eiro, kas gada laikā ir pieaugums par 27,43%. Gadu uzņēmums noslēdza ar 208,6 tūkstošu eiro peļņu. “Concord Service Group” šajā gadā uzvarējis vairāk nekā 20 publisko iepirkumu konkursos. No tiem lielākie ir VAS “Valsts nekustamie īpašumi” konkurss par telpu uzkopšanu Rīgā (2,6 miljoni eiro) un Rīgas domes izsludinātais konkurss par ēdināšanas pakalpojumiem Rīgas pirmsskolu vajadzībām (2,3 miljoni eiro).
2021. gadā "Concord Service Group" strādāja ar 7,02 miljonu eiro apgrozījumu un 38,79 tūkstošu eiro peļņu.
2022. gada rudenī SEB banka piešķīra 1,1 miljonu eiro “Concord Service Group” nekustamā īpašuma iegādei Ķekavas novadā. Pašlaik uzņēmums nomā telpas Rīgā, kuru platība nav pietiekama uzņēmējdarbības veikšanai un attīstībai. “Finansējums bija nepieciešams īpašuma iegādei, lai zem viena jumta apvienotu biroju, plašu noliktavu un ražošanas telpas. Klientu skaits pēdējos divos gados ir trīskāršojies. Šobrīd uzņēmuma darbība notiek trīs nozarēs, bet plānots pakalpojumu klāstu vēl paplašināt,” saka “Concord Service Group” izpilddirektore Ingrīda Žemaitaitiene.
“Impel Serviks” ir dibināts 1994. gadā kā pirmais profesionālās uzkopšanas uzņēmums Latvijā. Aizvadītajā gadā SIA "Impel Serviks" bija darba devējs 509 darbiniekiem.
2003. gadā par uzņēmuma stratēģisko investoru kļuva Polijā reģistrēts starptautisks pakalpojumu uzņēmums “Impel” AS. “Lursoft” rīcībā esošā informācija liecina, ka “Impel Serviks” šobrīd pieder čehu “Nutit a.s.” un poļu “Imper S.A”.
Kā redzams grafikā, 2019. gadā SIA "Impel Serviks" apgrozījums bija 5,5 miljoni eiro, un uzņēmums nopelnīja 107,6 tūkstošus eiro.
2020. gadā SIA "Impel Serviks" apgrozījums samazinājās līdz 5,1 miljonam eiro, un peļņa bija 97,2 tūkstoši eiro.
2021. gadā SIA “Impel Serviks” apgrozījums saruka par 12,3%, samazinoties līdz 4,43 miljoniem eiro. Neskatoties uz apgrozījuma kritumu, uzņēmuma peļņa palielinājās līdz 226,99 tūkstošiem eiro. 2021. gadā uzņēmums uzvarēja trīs publisko iepirkumu konkursos, savukārt 2022. gada pirmajos trīs mēnešos – arī trīs konkursos.
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību CHS ir Latvijā dibināts telpu uzkopšanas un nekustamo īpašumu apsaimniekošanas uzņēmums. Uzņēmums piedāvā telpu un teritorijas uzkopšanu, ģenerālo tīrīšanu, celtniecību un remontdarbus, kā arī tehnisko servisu.
Par CHS publiski pieejams vismazāk informācijas, taču apgrozījuma un peļņas datus varam jums piedāvāt. Lūk, kā redzams grafikā, 2019. gadā CHS apgrozījums bija 2,77 miljoni eiro un uzņēmums cieta 14,6 tūkstošu eiro zaudējumus. 2020. gadā uzņēmuma apgrozījums pieauga līdz 3,28 miljoniem eiro, un tas atgriezās pie peļņas, kas bija 386,5 tūkstoši eiro. Vēl labāk CHS veicās 2021. gadā – tā apgrozījums palielinājās līdz četriem miljoniem eiro. Vienlaikus peļņa samazinājās līdz 207,8 tūkstošiem eiro.
Eksperta komentārs
Jānis OzoliņšLatvijas Profesionālās uzkopšanas un apsaimniekošanas asociācijas izpilddirektors
"Tāpat kā citās jomās, šobrīd arī uzkopšanas nozarē ievērojami pieaug izmaksas, piemēram, papīra dvieļu un tualetes papīra cenas ir pieaugušas līdz pat 50%. Lielai daļai uzņēmumu līgumi ir noslēgti par konkrētu summu, bet tirgus situācija periodā pēc līguma noslēgšanas ir mainījusies un ļoti "sit pa kabatu". Līdz ar to nākotnē varētu būt tā, ka līgumos tiks nodalītas uzkopšanas pakalpojumu un materiālu izmaksas, piegādājot sanitāri higiēniskos materiālus par aktuālajām cenām.
Cenas ir pieaugušas arī visam citam, piemēram, dažādu izejmateriālu un iekārtu cenas ir pieaugušas par aptuveni 20%. Lielāko daļu – 70 līdz 80% – no pakalpojuma cenas šajā nozarē veido algas. Arī tām ir spiediens pieaugt, tāpat nākamgad pieaugs minimālā alga. Tāpēc mēs, asociācijā, prognozējam, ka pakalpojuma cenas līdz nākama gada vidum varētu pieaugt vēl par aptuveni 20%, salīdzinot ar šī brīža situāciju. Notiekošais mūsu nozarē neatšķiras no notiekošā daudzās citās jomās – esam daļa no visas ekonomikas.
Uzkopšanas uzņēmumu Latvijā ir diezgan daudz. Kopējais uzņēmumu skaits ir ap 55. Ir vairāki diezgan lieli uzņēmumi, piemēram, "Hagberg", "Vizii", "Concord Service Group", "SOL Baltics", "Impel Serviks", CHS, "Cleanhouse", "Marivo". Tāpat nozarē ir daudzi pavisam mazi uzņēmumi, kas īpaši nereklamējas. Nozares dalībnieku vidū ir gan ārzemju, gan vietējā kapitāla uzņēmumi, piemēram, "Cleanhouse", "Marivo", CHS. Izaugsme nozarē katru gadu ir dažu procentu apjomā, uzņēmumi strādā ar nelielu peļņu.
Jau ilgāku laiku runā par robotizāciju arī uzkopšanas jomā, bet pagaidām nav tik labu iekārtu, kas varētu aizstāt darbaspēku. Ir ierīces, kas strādā it kā autonomi un ko var izmanto lielākās teritorijās, bet pie maliņām tās netiek un tāpat ir jāiesaistās cilvēkam, jāuzrauga to darbību. Taču, iespējams, ka četru līdz piecu gadu laikā jau parādīsies labākas iekārtas."
Ietekmīgākie biznesa līderi Latvijā ik piektdienu savā e-pasta kastē saņem tikai viņiem atlasītu informāciju un ziņas Finday.lv biznesa ziņu jaunumu vēstulē.