Top 10 biržā kotētie uzņēmumi 2021. un 2022. gadā

Tuvāko gadu laikā vairāki valstij un pašvaldībām pilnībā vai daļēji piederoši uzņēmumi attīstībai nepieciešamo finansējumu varētu piesaistīt kapitāla tirgū, biržā piedāvājot savas akcijas vai obligācijas. Kapitāla tirgū varētu iesaistīties arī pašvaldības, un kā pirmā ar obligāciju emisiju biržā varētu startēt Rīga, liecina Finanšu ministrijas informatīvais ziņojums, ar ko šonedēļ iepazinās valdība. Latvijas Sabiedrisko mediju portāls ir lieliski apkopojis šī brīža situāciju attiecībā uz valsts un pašvaldību uzņēmumu potenciālo dalību biržā. Informācija ir atrodama portālā šeit.

2020. gadā Ministru Kabinets apstiprināja Eiropas Savienības fondu atbalsta programmu uzņēmējiem finansējuma piesaistei kapitāla tirgos "Atbalsts mazo, vidējo komersantu finansējuma piesaistei kapitāla tirgos", kas bija pirmā šāda veida programma Baltijā. Četrās projektu atlasēs lielākā interese bijusi par akciju emisiju – kopā tika saņemts 21 pieteikums. Vēl divi pieteikumi tika saņemti obligāciju emisijai.

Latvijas privātie uzņēmumi pēdējo gadu laikā aizvien vairāk apsver un arī paziņo par akciju kotēšanu biržā. "Nasdaq" mājas lapā atrodami visi Baltijas valstu biržās kotētie uzņēmumi. Kā labākais piemērs noteikti jāmin "Madara Cosmetics". Tā akcijas 2021. gadā cenas maksimumā maksāja 31,2 eiro. Tātad investori novērtēja uzņēmumu par vairāk nekā 110 miljoniem. Ieejot biržā, viena "Madara Cosmetics" akcija bija nopērkama par 6,25 eiro. Tāpat biržā veiksmīgi 2021. gadā startēja degvielas un alternatīvo enerģijas avotu tirgotājs "Virši-A". Akcijas piesaistīja rekordlielu investoru interesi, pieprasījumam gandrīz divas reizes pārsniedzot bāzes piedāvājumu – 13,4 miljonu eiro apmērā pret pamata piedāvājumu – 6,8 miljoni eiro.

Interesanti, ka biržā var ne tikai ieiet, bet no tās arī iziet. To tikko izdarīja Latvijas augsto tehnoloģiju uzņēmuma uzņēmums "HansaMatrix". 2022. gada novembrī Latvijas Konkurences padome pieņēma lēmumu atļaut "BaltCap" uzņēmumam "Emsco" iegādāties "HansaMatrix". Tādējādi Baltijas privātā kapitāla fondu pārvaldnieks "BaltCap" ar sava uzņēmuma "Emsco" starpniecību kļuva par lielāko uzņēmuma "HansaMatrix" akcionāru. "BaltCap" noslēdza brīvprātīgo akciju atpirkšanas piedāvājumu un iegādājās 93,1% "HansaMatrix" akciju. Tā kā SIA "Emsco" izdevās iegādāties vairāk nekā 90% "HansaMatrix" balsstiesīgo akciju, saskaņā ar Akciju atpirkšanas likumu uzņēmumam ir tiesības atpirkt "HansaMatrix" akcijas no pārējiem akcionāriem bez viņu piekrišanas. "SIA Emsco" šīs likumā noteiktās tiesības arī izmantoja.

Vēlies saņemt jaunākās biznesa ziņas
savā e-pastā katru piektdienu?

Pieraksties tagad!