Sveicināti!
🚘 Vai tiešām globālā autoparka elektrifikācijas centienus bremzējošā lēnā akumulatoru uzlādes problēma varētu būt atrisināta? Ķīnas lielākais elektromobiļu ražotājs BYD marta vidū prezentēja jaunu tehnoloģiju, ar kuru automašīnas akumulatorus iespējams uzlādēt 5 minūtēs. Uzlādes sistēma "Super e-Platform" nodrošina 1000 kilovatu (kW) uzlādes jaudu, tādējādi jau pēc 5 minūšu lādēšanas ar automobili iespējams nobraukt līdz pat 470 kilometriem.
🔋 Savukārt, aksesuāru ražotājs "Elecom" izziņojis pirmo gala patērētājiem paredzēto ārējo akumulatoru, kurā izmantots nātrija jonu, nevis litija jonu akumulators. 9000 mAh Na Plus "elektrības banka" ir ne vien videi draudzīgāka ražošanā, bet arī izmantojama ekstremālās temperatūrās ar mazāku pārkaršanas risku. Kā apgalvo "Elecom", tā kalpošanas laiks ir gandrīz 5000 uzlādes reizes. Pat, ja to izmantojat katru dienu, akumulatoram vajadzētu kalpot arī pēc 13 gadiem.
NEDĒĻAS ZIŅA
🤹 Nodzīvojuši ceturto daļu no XXI gadsimta un vismaz 30 gadus lietojuši internetu, šonedēļ uzzinājām, ka Eiropā noteiktās digitālās prasmes Latvijā piemīt vien 45% iedzīvotāju. "Digitālā nedēļa 2025" koordinatore Māra Jākobsone uzsver, ka kopumā Latvijas iedzīvotāji nespēj tikt līdzi Eiropā noteiktajam digitālo pamatprasmju līmenim. Eiropas kopējais mērķis paredz, ka līdz 2030. gadam vismaz 80% iedzīvotāju jāpiemīt pamatprasmēm, kas ietver arī drošību un mākslīgo intelektu (MI). Starp citu, šonedēļ "OpenAI Academy" paziņojusi, ka piedāvā publiski pieejamu bezmaksas tiešsaistes resursu centru, lai veicinātu mākslīgā intelekta pratību.
NEDĒĻAS SKAITLIS
36 miljoni
☎️ Šāds klientu skaits vairumam uzņēmumu būtu nesasniedzams sapnis, taču saziņas platformai "Skype" tas nozīmēja nāves spriedumu. Vienai no senākajām joprojām lietotajām programmām kritiens bijis pamatīgs – gandrīz desmitkārtīgs no "ziedu laikiem". Vēl 2016. gadā to lietoja 300 miljoni cilvēku, taču pandēmijā augšupeju piedzīvoja "Zoom", "Google Meet" un pašu "Skype" pašreizējo īpašnieku "Microsoft" izstrādātā programma "MS Teams". Tādēļ amerikāņu kompānija pieņēma lēmumu likvidēt pirms 14 gadiem par 8,5 miljardiem ASV dolāru iegādāto platformu, ko 2003. gadā ziemeļvalstu uzņēmēji izveidoja kā alternatīvu nesamērīgi dārgajiem starptautiskajiem zvaniem. Tajā roku pielika arī igauņi, kuri izstrādāja programmatūru. Platforma beigs darbu maijā.
CITAS ZIŅAS
📱 Pēc negaidītās ienākšanas Latvijas viedtālruņu tirgū pērnā gada rudenī, amerikāņu kompānija "Google" 26. martā laidusi pārdošanā jaunu vidējās klases ierīci "Google Pixel 9a". Aprīkots ar līdz šim ātrāko un efektīvāko "Google Tensor G4" procesoru, tālrunis piedāvā visas "Google Pixel" noderīgās iespējas, apvienojot glītu dizainu, viedu mākslīgo intelektu "Gemini" un uzlabotu kameru. "Google Pixel 9a" Latvijā var iegādāties pie oficiālajiem partneriem. Cena modelim ar 128 GB iebūvēto atmiņu – sākot no 559 eiro.
🗞️ MI ielaušanās darba vidē ir tikai laika jautājums. Uzņēmumi sāk izmēģināt tā spējas visai ekstrēmā formā. Itālijas avīze "Il Foglio" kļuvusi par pirmo drukāto laikrakstu, kura saturu pilnībā radījis mākslīgais intelekts. Šajā četru lapu speciālajā izdevumā žurnālisti paši nedrīkstēja gatavot tekstu. Viņi vien sagatavoja uzdevumus MI čatbotam, kas rakstīja ziņas, virsrakstus un pat vēstules redakcijai. Cilvēki gan joprojām bija vajadzīgi, lai visu saturu ievietotu maketā un to nosūtītu tipogrāfijai. Darba gaitā redakcija nonākusi pie diviem secinājumiem:
1. MI prot rakstīt interesanti, izmantot ironiju un pat kopēt laikraksta stilu, rakstot garus teikumus.
2. MI nespēj atpazīt nepatiesību, neatceras nedokumentētus politiskos notikumus un nespēj iegūt ekskluzīvu informāciju no avotiem. Proti, nespēj izdarīt tieši to, kas labu žurnālistiku padara par izcilu.
BIZNESĀ NODERĪGAS LIETOTNES
Jau kopš komerciālā interneta rītausmas kiberdrošība uzņēmumos bijusi tēma, ko nedrīkst atstāt novārtā. Šobrīd mūsu reģionā tā ir, iespējams, aktuālāka nekā jebkad. Tādēļ Rīgas Tehniskā universitāte aicina pašvaldību iestādes un uzņēmumus, īpaši Kurzemes un Latgales reģionā, līdz 14. aprīlim pieteikt prakses vietas savā organizācijā, lai tajās varētu praktizēt studenti, kuri būs apguvuši zināšanas par kiberdrošību.
Visiem interesentiem jauno speciālistu, visticamāk, nepietiks. Tāpēc datorsistēmu drošības uzlabošanā vismaz uz laiku var izlīdzēties ar MI rīkiem.
📬 Proofpoint – specializēts MI rīks, kas pastiprināti rūpējas par e-pasta sūtījumu drošību. Tas skenē ienākošās vēstules un identificē šaubīgos sūtījumus, kas varētu apdraudēt datorsistēmu. Reizēm pat pārāk centīgi. Izmaksas ir ap 5 eiro mēnesī par katru lietotāju.
🥽 SentinelOne – šī MI drošības programmatūra aizsargā pret izspiedējprogrammatūru un citiem digitālajiem draudiem, nodrošinot automatizētu risku meklēšanu un incidentu reaģēšanu. Komerciālai lietošanai paredzētais plāns maksā 230 dolārus gadā par līdz pat 100 darbstaciju aizsardzību.
🛡️ Darktrace – proaktīvs kiberdrošības risinājums, kas aizsargā pret zināmiem un pavisam jauniem draudiem, ar MI algoritmu palīdzību nemitīgi apgūstot ļaundaru taktikas. Tas arī pielāgojas katra biznesa specifikai un fokusējas uz uzņēmumam svarīgākajām darbībām. Gada abonements gan ir pietuvināts IT speciālista gada algai – ap 30 000 eiro.
Uz tikšanos pēc divām nedēļām!
Finday.lv komandas vārdā,
Jānis Vēvers