Sveicināti!
Mākslīgajam intelektam (MI) tiek piedēvētas teju maģiskas spējas paaugstināt strādājošo darba produktivitāti, taču Dānijā veikts apjomīgs pētījums liek paskatīties uz šiem solījumiem mazliet citādi. Apkopojot datus no 7000 darbavietām, noskaidrots, ka MI čatbotiem izdevies ietaupīt vien 3% darbinieku laika un produktivitāte pieaugusi par tikai 3–7%.
Citiem vārdiem sakot, pagaidām pienesums ir pārāk niecīgs, lai vispār domātu par cilvēku aizstāšanu ar robotiem. Tas gan nenozīmē, ka nākotnē, MI kļūstot gudrākam un prasmīgākam, situācija nevarētu mainīties.
NEDĒĻAS SKAITLIS
10 700 000 000 000
🤑 10,7 triljoni ASV dolāru – tāda ir 100 pasaulē vērtīgāko uzņēmumu šā brīža kopējā vērtība. Saraksta augšgalā ir 1,29 triljonus vērtais "Apple", kam seko "Google" un "Microsoft". Pirmo piecinieku noslēdz vēl divas tehnoloģiju kompānijas – "Amazon" un "Nvidia".
ZIŅAS
🏋️♀️ Netipisku attīstības ceļu vienam no saviem produktiem izvēlējies "Huawei". Pirms pieciem gadiem "Watch Fit" debitēja kā viegla un lēta viedā aproce. Gadu gaitā tā ieguva platāku, kvadrāta formai pietuvinātāku ekrānu un tagad, 15. maijā jaunās paaudzes modelis stājās potenciālo lietotāju priekšā gandrīz kā pilnvērtīgs viedpulkstenis, kas vizuāli ir ārkārtīgi līdzīgs labi zināmam amerikāņu izstrādājumam ar iekostu ābolu logotipā. "Watch Fit 4 Pro" pat ticis pie korpusa detaļām no tādiem augstvērtīgiem materiāliem kā safīra stikls, aviācijas klases alumīnijs un titāns.
🥷 Teicamas ziņas visiem "Android" viedierīču lietotājiem! "Google" plāno jau šovasar "Android 16" operētājsistēmā uzlabot aizsardzību pret nozagtas ierīces atjaunošanu rūpnīcas iestatījumos, lai to pārdotu kā mazlietotu iekārtu. Pat, ja neģēļiem izdosies apiet atiestatīšanai pieprasīto drošības informāciju, ierīce joprojām būs pilnībā bloķēta, līdz tiks ievadīti patiesā īpašnieka piekļuves dati – ekrāna atbloķēšanas kods vai "Google" konta informācija. Cerams, ka zaglēni drīz uzzinās par šīm izmaiņām un izsvītros viedtālruņus no iekārojamo mantu saraksta.
🏍️ Lidojošs motocikls? Kādēļ gan ne? Ja tikai ātri iet uz priekšu. Polijas uzņēmums "Volonaut" izrādījis savdabīgu lidaparātu "Airbike", kas spējot traukties pa gaisu ar ātrumu līdz 200 km/h. Turklāt tam vajadzīgs pavisam neliels pacelšanās un nolaišanās laukums. Par sērijveida ražošanu un cenu šobrīd gan vēl esot pāragri runāt.
🔋 ASV lielās tehnoloģiju kompānijas atbalsta vērienīgo "UAE Stargate" projektu, kas paredz Apvienotajos Arābu Emirātos uzbūvēt gigantisku 5 gigavatu datu centru. Tam nākotnē būs ļoti liela loma MI risinājumu darbināšanā. Lai arī izskanējušas bažas, ka ambiciozais darījums novedīs pie MI tehnoloģiju aizplūšanas no ASV uz Tuvajiem Austrumiem, lielākie ASV tehnoloģiju uzņēmumi sliecas domāt, ka datu centrs nāks par labu viņu biznesa interesēm.
BIZNESĀ NODERĪGAS LIETOTNES
Ja vasara darbā solās būt rāmāka, brīvo laiku var aizpildīt ar jaunu prasmju apgūšanu. Jaunuzņēmumu izglītības organizācija "StartSchool" aicina interesentus bez maksas apgūt MI lietotņu un multiaģentu izstrādi, kā arī mašīnmācīšanās, datu un mākoņpakalpojumu inženieriju. Pieteikšanās programmām ir atvērta līdz 30. maijam.
Izmēģināt spēkus MI lietotņu veidošanā var arī citādi, izmantojot kādu no šim nolūkam izveidotajām platformām.
✍️ Create – ārkārtīgi vienkāršs lietotņu būvēšanas bezmaksas rīks, kas sola paveikt darbu jūsu vietā. Lietotājam vien jāapraksta sava ideja un ar teksta komandām jāziņo, ko viņš vēlas pamainīt vai uzlabot. Galarezultāts atkarīgs no ieguldītajām pūlēm. Ar dažām vispārīgām komandām sanāks primitīva lietotne, bet, pamatīgi piestrādājot, var iegūt pat ko ļoti noderīgu.
💬 Replit AI App Builder – ļoti līdzīga un tikpat vienkārša platforma. Arī te jāievada komandas ar vārdiem, un platforma tās pārvērš informācijas tehnoloģiju produktos. Nav vajadzīgas pat mazākās priekšzināšanas programmēšanā. Visu var paveikt no viedtālruņa un pirmās trīs lietotnes mācīšanās laikā iespējams uzbūvēt par velti. Vēlāk jārēķinās ar 20–40 eiro ikmēneša izdevumiem.
🫧 Bubble AI App Generator – nedaudz sarežģītāks rīks, kas ļauj izveidot iespaidīgas tīmekļa lietotnes. Attiecīgi katrā solī nepieciešama pamatīgāka lietotāja iesaiste. Pēc komandu saņemšanas platforma piedāvā iespējamos risinājumus un prasa, piemēram, izvēlēties iekļaujamās sadaļas, dizainu utt. Iepazīties ar "Bubble" iespējām var par velti, bet pēc tam jāmaksā vismaz 30 eiro mēnesī.