Sveiciens!
"Arēna Rīga" jaunais nosaukums nākamos piecus gadus būs "Xiaomi Arēna". Sociālo tīklu lietotāji metas apspriest, kā tagad izrunāsim šīs tik populārās izklaides vietas jauno vārdu. "Google" teic, ka tā tagad būs "Ksiaomi Arēna". Atveidojot uzņēmuma nosaukumu pēc piņjiņa tabulas, tas skanētu "Sjaomi". Jebkurā gadījumā - gana eksotiski latvieša ausīm.
Atkāpjoties no diskusijas par skanīgumu, ir skaidrs, ka ar šo soli Ķīnas zīmols turpina savu nostiprināšanos gan Eiropā, gan Baltijas valstu tirgū. Arī jauno gadu tas uzsācis vērienīgi – "Xiaomi" jau prezentējis:
Nedaudz agrāk kompānija izrādīja arī "Poco X7", "Poco X7 Pro" un "Poco X7 Pro Iron Man Edition" viedtālruņu modeļus.
314 miljardi ASV dolāru
🤑 Tik daudz naudas 2024. gadā pasaulē ieguldīts jaunuzņēmumos. Tas ir aptuveni par 3% vairāk nekā gadu iepriekš. Visdāsnāko ieguldījumu pieaugumu piedzīvojuši uzņēmumi, kas attīsta mākslīgā intelekta (MI) risinājumus. Investīcijas tajos sasniegušas 100 miljardus dolāru, kas ir lielākais apjoms nozares vēsturē un par 80% vairāk nekā gadu iepriekš.
🔎 Vai uzticaties mākslīgajam intelektam tik ļoti, lai ļautu tam globālajā tīmeklī darboties jūsu vārdā? Ja atbilde ir “jā”, tad “OpenAI” ir radījis risinājumu tieši jums! Pagaidām izmēģinājuma versijā amerikāņiem piedāvātais MI asistents “Operator” ir apveltīts ar datorredzi un loģisko domāšanu, tādēļ tas spēj interneta pārlūkprogrammā darboties gluži kā cilvēks – meklēt un apkopot informāciju, aizpildīt pieteikuma anketas un rezervēt pakalpojumus. Piemēram, atrast un rezervēt viesnīcu vēlamajā vietā lietotāja noteiktajā cenu amplitūdā. Brīžos, kad asistents nonāk strupceļā, tas aicina palīgā lietotāju. Sākotnēji šis rīks būs pieejams “OpenAI ChatGPT Pro” abonentiem jeb klientiem, kuri par MI produktu maksā mazliet zem 200 eiro mēnesī. Vēlāk to varēšot izmantot arī “Plus”, “Teams” un “Enterprise” plānu abonenti.
🤝 Viens no janvāra nogales gaidītākajiem notikumiem – “Samsung Unpacked” – ienesis jaunas vēsmas viedtālruņu izmantošanā. Jaunās Galaxy S25 sērijas iekārtas ir ierasti jaudīgas, atbilstoši zīmola flagmaņu standartiem. “Galaxy S25”, “S25+” un “S25 Ultra” darbina procesors “Qualcomm Snapdragon 8 Elite for Galaxy”. Tas ir līdz šim jaudīgākais procesors un nodrošina veiktspējas kāpumu par vismaz trešdaļu. Tomēr šoreiz interesantākais pienesums ir nevis “dzelži”, bet gan MI asistents. Tas ļauj mijiedarboties ar viedtālruni gluži kā ar cilvēku. Varam latviešu valodā dot balss vai teksta komandas paveikt visdažādākos uzdevumus – atrast informāciju tīmeklī, izgūt ēdiena receptes no video, izveidot jēgpilnu tekstu no piezīmēm un tamlīdzīgi. Turklāt var uzturēt saturīgu sarunu, nerunājot pilnos teikumos. Asistents labi saprot kontekstu un atceras iepriekš pārrunāto. Jaunā lietotāja saskarne “One UI 7” arī parūpējas, lai MI asistents sadarbotos ar dažādām lietotnēm. Piemēram, tas meklētājprogrammā spēj sameklēt informāciju par koncertu, ievietot to lietotāja kalendārā un “WhatsApp” saziņas lietotnē nosūtīt uzaicinājumu draugiem pievienoties izklaides pasākumā.
🥳 Priecīgas ziņas visiem tiem, kuri iecienījuši video apstrādāšanu viedtālrunī. Jau drīzumā “Google Play” un “AppStore” digitālajos veikalos varētu parādīties tehnoloģiju giganta “Meta” izstrādātā lietotne “Edits”. Sociālo tīklu platformu “Facebook” un “Instagram” īpašnieki nākuši klajā ar paziņojumu, ka satura veidotāji šobrīd jau izmēģina jauno lietotni, un tā plašākai publikai varētu kļūt pieejama februārī.
🇱🇹 Lietuvas kiberdrošības uzņēmums “Nord Security” apņēmies marta nogalē iepazīstināt pasauli ar jaunu risinājumu “Nexos.ai”, kas palīdzēšot uzņēmumiem vienkāršāk pārnest MI risinājumus no izstrādes fāzes produkcijā. Ar tā palīdzību būšot iespējams izskaust daļu šķēršļu, kas parasti jāpārvar jaunievedumam, kad tas tiek pārcelts no laboratorijas uz reālu darba vidi. Tostarp kiberdrošības un personas datu aizsardzības izaicinājumus. Jaunais projekts jau piesaistījis 8 miljonu ASV dolāru investīcijas. “Nord Security” ir izstrādājis virtuālā privātā tīkla risinājumu “NordVPN”, un uzņēmuma vērtība pārsniedz 3 miljardus dolāru.
⏰ Viedokļu apmaiņa par Ekonomikas ministrijas lēmumu tās pakļautības iestādēs uzstādīt darba laika uzskaites rīku “DeskTime”, iespējams, arī viena otra uzņēmumu vadību pamudinājusi aizdomāties par produktivitātes uzlabošanas risinājumiem. Piedāvājam dažus noderīgus digitālos rīkus, kas palīdzēs gan pašiem darba devējiem, gan darbiniekiem izprast, vai viņi pietiekami lietderīgi izlieto savas darba stundas.
⏳ My Hours – vienkāršs, taču funkcijām bagāts bezmaksas rīks, kas pieejams gan datorprogrammas, gan mobilās lietotnes formā. Tas uzskaita katram projektam veltīto laiku, pārrēķina to naudas izteiksmē, ja jāizraksta rēķins, kā arī veido pārskatāmas atskaites. Vienkārši integrējams ar populārām projektu vadības sistēmām.
🛒 Harvest – lielām kompānijām piemērota programma, kas savāc informāciju no piesaistītajām projektu vadības, saziņas un pat maksājumu platformām, lai veidotu izsmeļošu analīzi par darbam veltīto laiku. Bagātīgie pārskati nodrošina iespēju ne vien izvērtēt atsevišķu strādājošo vai veselu struktūrvienību produktivitāti, bet arī konstatēt, ko varētu uzlabot darba procesā, lai īsākā laikā varētu padarīt vairāk. Individuālie lietotāji “Harvest” var izmantot par velti, taču jārēķinās ar diezgan ierobežotu funkcionalitāti. Par neierobežotu piekļuvi jāmaksā 14 ASV dolāri mēnesī par katru lietotāju.
🛟 RescueTime – darba laika uzskaites programmas var būt ne vien represīvs rīks, bet kalpot pavisam pretējam mērķim – pasargāt darbiniekus no pārstrādāšanās. Tieši tāda ir “RescueTime” misija. Šis digitālais rīks priekšplānā izvirzījis strādājošo veselību un labsajūtu, tādēļ mudina paveikt darbu pēc iespējas ātrāk, lai vairāk laika varētu veltīt atpūtai. Programma piedāvā iespēju neitralizēt uzmanības novērsējus datorā, un lietotājam uzskatāmi parāda, cik daudz laika varētu “izglābt”, ja strādātu maksimāli produktīvi. Cena: 9 ASV dolāri mēnesī par katru darbinieku.
Uz tikšanos pēc divām nedēļām!
Finday.lv komandas vārdā,
Jānis Vēvers