Arhīvs:
Tehnoloģiju ziņas

🤔 pasaulē plānākā salokāmā telefona gods tiek ķīniešiem

Vēstule #
4
February 26, 2025

Aktuālās tehnoloģiju ziņas Tavā e-pastā:

Sveicināti!

Cilvēkveidīgi roboti ir bijusi viena no intriģējošākajām tēmām nesenākajos 5–10 gados. Lielajās tehnoloģiju izstādēs allaž gozējies kāds divkājains humanoīds, demonstrējot robustas kustības un komunikācijas prasmes. Izskatās, ka beidzot esam nonākuši nākamajā fāzē, kurā robotizētie "cilvēki" būs pieejami jau plašākam interesentu lokam. Īsā laika periodā vairāki lieli zīmoli pavēstījuši par plāniem iesaistīties šādu iekārtu izstrādē.

Vispirms nodomu ražot cilvēkveidīgus mājas robotus pauda "Tesla", tad "Apple", bet pavisam nesen ar šādu plānu iepazīstināja arī "Meta". Pēdējie savā apakšuzņēmumā "Reality Labs" komplektē cilvēkveidīgo robotu izstrādes komandu. Tās vadītājs jau esot nozīmēts. Tas ir autonomās braukšanas uzņēmuma "Cruise" bijušais izpilddirektors Marks Vitens.

Jāpiebilst, ka vairāki ražotāji citur pasaulē jau prezentējuši robotizētus mājas palīgus. Aizvadītajā nedēļas nogalē to izdarīja Norvēģijas robotikas uzņēmums "1X", izrādot astronautu atgādinošu cilvēkveidīgu mājkalpotāju Neo Gamma.

NEDĒĻAS ZIŅA

🎒 Igaunija atkal pamanījusies pārsteigt pasauli digitālo prasmju paaugstināšanas jomā. Ziemeļu kaimiņu Izglītības ministrija izsludinājusi jaunu iniciatīvu, kas paredz apgādāt skolas ar mākslīgā intelekta čatbotiem, kuri tiks iesaistīti mācību procesā. Sākotnēji "AI Leap" programmā, kas oficiāli tiks uzsākta līdz ar nākamo mācību gadu, būs iekļauti 20 tūkstoši vidusskolēni un 3000 skolotāji. Nākamā gada 1. septembrī iesaistīto skolēnu skaits tiks gandrīz dubultots. Idejas autori ir pārliecināti, ka ātra rīcība MI risinājumu apgūšanā paaugstinās igauņu konkurētspēju globālajā tirgū.

NEDĒĻAS SKAITLIS

29 stundas

📽️ Tik daudz laika mēnesī vidēji viens “YouTube” lietotājs velta platformas video satura vērošanai. Un šādu vērotāju ir daudz – 2,5 miljardi jeb nepilna trešdaļa no zemeslodes iedzīvotājiem. Vienkārša matemātika rāda, ka kopumā mēneša laikā tiek noskatīti video, kuru kopējais garums 8,3 miljoni gadu. Savukārt gada laikā video kopgarums sasniedz 100 miljonus gadu jeb daudzkārt vairāk nekā vispār pastāv cilvēce. Šiem skaitļiem vajadzētu atbildēt uz uzņēmumu vadītāju jautājumu, kuri šaubās, vai vēl ir vērts ieguldīt laiku un naudu interesantu videosižetu gatavošanai sociālajiem tīkliem.


ZIŅAS

🫰 E nozīmē "expensive". Tā sociālo tīklu lietotāji ironizējuši par ziņām, ka 19. februārī prezentētais "Apple" budžeta klases viedtālrunis "iPhone 16E" maksās vismaz 699 eiro. Jaunais tālrunis patiešām nav nekāds tehnikas brīnums. Tā dizains balstīts divus gadus senā "iPhone 14" modelī un modeļu hierarhijā tas ieņem vienkāršā "iPhone SE" vietu. No modernākajām lietām jāizceļ vien jauno "Action" pogu, taču ar to nevar kontrolēt fotokameru kā dārgākajos "iPhone 16" modeļos, turklāt arī kamera aizmugurē ir tikai viena – 48 MP, kas vairs it nemaz neatbilst pat budžeta klases viedtālruņu standartam. Arī izdaudzinātā mākslīgā intelekta risinājumu paka "Apple Intelligence" šīs ierīces pircējiem Eiropā joprojām nebūs pieejama.

📂 Pilnīgi pretējā virzienā amerikāņiem gājis Ķīnas zīmols "Oppo", kas februārī izrādījis patiešām iespaidīgu inovāciju – pasaulē plānāko salokāmo tālruni. Par "Find N5" nodēvētā ierīce aizvērtā veidā ir gandrīz tikpat plāna, kā klasiskie viedie telefoni – vien 8,93 milimetri. Tas nozīmē, ka "Find N5" ir gāzis no troņa līdzšinējo līderi "Honor Magic V3". "Find N5" ārējais ekrāns ir 6,62 collu plašs, bet iekšējais – 8,2 collas. Tajā integrēta šogad plašu uzmanību piesaistījušā ķīniešu mākslīgā intelekta platforma "DeepSeekR1". Cenas ziņā gan "Oppo" brīnumus nav izdevies sarūpēt. Ierīce maksās ap 2000 eiro. Saskaņā ar uzņēmuma "Counterpoint" datiem salokāmo viedtālruņu tirgus Ķīnā 2024. gadā piedzīvojis iespaidīgu izaugsmi - pieprasījums pēc šādiem tālruņiem palielinājies par 27%, salīdzinot ar 2024. gadu.


📺 Grafiskā dizaina un digitālā satura veidotāju iecīnītais zīmols "Adobe" komerciālā lietošanā nodevis jaunāko mākslīgā intelekta (MI) video veidošanas modeli "Firefly". Tas spēj radīt lietotājam draudzīgu video saturu ar minimālu lietotāja iesaisti. Līdz ar to uzņēmumi iegūšot spēju ātri izgatavot noderīgus reklāmas videoklipus publicēšanai sociālajos tīklos, iesniedzot īsu aprakstu par vēlamo gala rezultātu vai liekot apspēlēt video formātā bildē redzamos produktus. "Firefly Video Model" ļauj izmantot "Generate Video" funkciju jaunajā "Adobe" lietotnē. "Adobe Premiere Pro" lietotājiem būs pieejama arī plašāka "Generative Extend" funkcija.

🦄 Spītējot bažām par ekonomikas izaugsmes bremzēšanos rietumu pasaulē, jauno tehnoloģiju uzņēmumi joprojām spēj piesaistīt prāvas investīcijas. Janvārī vien reģistrēti septiņi “vienradži”, kuru vērtība pārsniegusi 1 miljardu ASV dolāru. Zīmīgi, ka tie pārstāv atšķirīgas nozares – medicīnu, kosmosa infrastruktūras ražošanu, ģenētiku, finanses, tirdzniecību, mākslīgo intelektu.

BIZNESĀ NODERĪGAS LIETOTNES

Godīga darba uzdevumu sadale starp darbiniekiem, lai pārlieku nepārslogotu prasmīgākos un vienlaikus nodrošinātu projekta pabeigšanu paredzētajā laikā, vienmēr ir bijis izaicinošs uzdevums nodaļu un darba grupu vadītājiem. Mūsdienās plānošana kļuvusi mazliet vieglāka, jo to var uzticēt ar saprātu apveltītiem digitālajiem rīkiem. Daži pat iepazīst darbiniekus un aprēķinos ņem vērā katra līdzšinējo produktivitāti.


✅ Motion AI – vienkāršs rīks, kas ļauj izveidot paveicamo darbu sarakstu un sadalīt pienākumus. Katra uzdevumu ar kursoru var saķert un aizvilkt līdz izvēlētā darbinieka profilam, kur tos turklāt var izvietot vēlamajā paveikšanas secībā. Tādējādi strādājošajiem pašiem pat nav jānodarbojas ar plānošanu. Arī komandas progress ir kā uz delnas, samazinot nepatīkamu pārsteigumu risku. Cena – 12 ASV dolāru par katru lietotāju mēnesī.

⛑️ Timefold – ir reāls palīgs maiņu darbu praktizējošos uzņēmumos. Tas izmanto MI, lai reālā laikā automātiski saplānotu darbinieku maiņas, ņemot vērā katra strādājošā specializāciju, pieejamību un noslodzi. Rīks pieskata, lai viens bez īpašas vajadzības nestrādātu virsstundas, kamēr citi nenostrādā pilnu slodzi. Tas pat veido rezerves scenārijus negaidītu izmaiņu gadījumiem. Cena tiek aprēķināta katram lietotājam individuāli.

🗓️ Galaxy AI Employee Schedule Generator – ārkārtīgi vienkāršs darba grafika veidotājs, kura bāzes versiju var lietot par velti, vien pierakstoties ar “Google” kontu vai e-pastu. Bezmaksas versija gan piedāvā diezgan maz – sadalīt kolektīva darba stundas tā, lai norādītajā darba laikā darba vietā būtu izvēlētais strādājošo skaits. Kurš strādās un kurš atpūtīsies, tas jāizlemj pašam lietotājam. Lai iedarbinātu funkcionāli bagātīgāko MI moduli, jāmaksā 15 dolāri mēnesī.

Uz tikšanos pēc divām nedēļām!

Finday.lv komandas vārdā,
Jānis Vēvers

Arhīvs:
Tehnoloģiju ziņas

Vēlies saņemt jaunākās biznesa ziņas
savā e-pastā katru piektdienu?

Pieraksties tagad!