Sveicināti!
Kamēr lielie tehnoloģiju uzņēmumi cenšas aptvert, kā ASV izlolotie tarifi ietekmēs viņu biznesu un kā tie kopumā atsauksies uz inovācijām, Ķīnas izgudrotāji naski turpina darbu pie dažādiem inovatīviem projektiem. Tostarp cilvēkveidīgiem robotiem.
Nedēļas nogalē Pekinas tehnoloģiju centrā "E-Town" tika aizvadīts pasaulē pirmais pusmaratons, kurā līdz ar cilvēkiem trasē devās 21 robots. Mašīnu konkurencē visātrākais izrādījās pētniecības institūta "X-Humanoid" izstrādātais "Tiangong Ultra", kas pusmaratona distanci pieveica 2 stundās un 40 minūtēs jeb divarpus reižu lēnāk nekā skrējienā uzvarējušais cilvēks. Jāpiebilst, ka robotiem distancē bija vajadzīga cilvēku iesaiste, piemēram, lai kopētu tā kustības vai saņemtu komandas no tālvadības pults. Un skrējiena starts palika atmiņā ar nelielu haosu, kad dažiem robotiem neizdevās sākt sacīkstes tā, kā viņu saimnieki bija iecerējuši.
NEDĒĻAS SKAITLIS
1966. 1986. 1988.
🧮 Kas šiem gadskaitļiem kopīgs ar mūsdienām? Visos minētajos gados nelielas pamatskolu vai universitāšu matemātikas skolotāju grupas rīkoja protesta akcijas pret kalkulatora izmantošanu mācību procesā. Šodien līdzīgs "krusta karš" daudzu valstu izglītības nozarē notiek pret mākslīgā (MI) rīkiem, kas intensīvi tiek iesaistīti mājas darbu pildīšanā. Progresa pretinieku argumenti abos gadījumos ir identiski – jauniešiem vispirms jāapgūst mācību viela pašiem, un tikai pēc tam viņi drīkst atvieglot dzīvi ar moderno tehnoloģiju palīdzību.
ZIŅAS
📱 Septiņus gadus pēc "Samsung Flip" un "Fold" sēriju atlokāmo viedtelefonu prezentēšanas dienasgaismu beidzot varētu ieraudzīt līdzīgs "Apple iPhone" modelis. Nozarē baumo, ka tas notikšot 2026. gadā, un amerikāņu optimismu vairo sekmīgās sarunas ar "Samsung" par salokāmu OLED ekrānu piegādi. Par ierīces tehniskajiem parametriem vēl pāragri spriest, tomēr tiek runāts, ka tam varētu būt kompakts 5,5 collu ārējais ekrāns un 7,8 collu iekšējais ekrāns.
🧠 Mākslīgais intelekts kļuvis vēl saprātīgāks. Kompānija "OpenAI" prezentējusi jaunu modeļu saimi GPT-4.1, kam piemīt īpašas spējas kodēšanā un milzīga teksta apjoma apstrādē. Tajā ietilpstošie "GPT-4.1", "GPT-4.1 mini" un "GPT-4.1 nano", esot jaudīgākie un spējīgākie no visiem modeļiem, ko "OpenAI" jebkad ir radījis. Tie spējot vienā paņēmienā analizēt 750 000 vārdu garu tekstu.
🙏 Pieklājība kopumā ir labs tikums, taču ne komunikācijā ar MI. Komandās iekļauto vārdu "lūdzu", "paldies", "labdien" un citu apstrādāšana ģeneratīvajiem MI modeļiem izmaksā desmitiem miljonu ASV dolāru, jo prasa papildu skaitļošanas jaudu. Laikraksts "Washington Post" nesen izpētīja, ka 100 vārdu teksta radīšanai MI rīki patērē 0,14 kilovatstundas elektrības jeb aptuveni trešdaļu no vidusmēra mājsaimniecības stundas patēriņa.
🛜 "Huawei" aizvadītajā nedēļas nogalē Ķīnas Hebei provincē iedarbināja pasaulē pirmo 10G platjoslas tīklu, kas ir ievērojams progress interneta infrastruktūrā. "Huawei" un "China Unicom" kopdarbā radītais tīkls nodrošina lejupielādes ātrumu līdz 9834 Mb/s, augšupielādes ātrumu līdz 1008 Mb/s un aizkaves laiku līdz 3 milisekundēm. Tas nozīmē, ka pilnmetrāžas filmu 4K izšķirtspējā šajā tīklā var lejupielādēt aptuveni 20 sekundēs.
BIZNESĀ NODERĪGAS LIETOTNES
Lai iegūtu kāroto ASV Kinoakadēmijas balvu "Oskars", vairs nevajadzēs būt profesionālam režisoram, aktierim vai scenārija autoram. Pietiks ar izcilu ideju un to realizēt spējīgu MI risinājumu. Jā, tieši tā. Kinoakadēmija šonedēļ izsludināja jaunos noteikumus, un tie paredz, ka filmu veidotāji var brīvi izmantot ģeneratīvo MI teksta, vizuālā noformējuma, audio un video radīšanā.
Ja kāds apsver iespēju mainīt karjeru un izmēģināt spēkus filmu radīšanā, te daži MI rīki, kas palīdzēs piepildīt sapni:
🍿 Luma Dream Machine – šis video ģenerēšanas rīks ir īsta sapņu mašīna. Atliek īsi aprakstīt vēlamo ainu, un MI rīks vidēji minūtes laikā uzģenerē aptuveni piecas sekundes garu video, kas veidots labākajās Holivudas tradīcijās. Ir gan pietuvinājumi, gan šķietama pārslēgšanās no vienas kameras uz citu, lai parādītu objektu no vairākām pusēm. Pacietīgi "lipinot" kopā kadru aiz kadra, var izveidot gaumīgu filmu. Ļoti ierobežots plāns pieejams bez maksas, bet bagātīgākais Pro plāns maksā 80 ASV dolārus mēnesī.
🎞️ Runway Gen-3 Alpha – jaunākā "Runway" iterācija izceļas ar teicamām kinematogrāfiskajām īpašībām. Tā nodrošina iespēju ne vien ģenerēt video no teksta vai bildes, bet arī kontrolēt kameras kustību, izvēlēties izteiksmīgas grimases un radīt maksimāli reālistiskus tēlus. Šo rīku var izmēģināt bez maksas, bet dārgākais bezlimita plāns maksā 76 ASV dolārus mēnesī.
🧟♂️ Hailuo AI – ja vēlies izveidot Holivudas grāvēja cienīgu filmu, šis rīks neatstās vienaldzīgu. Salīdzinoši vienkāršs lietošanā, taču spēj uzburt fantastikas filmu ainas ar biedējošiem monstriem, dinamisku, pat galvu reibinošu kadru maiņu. Šajā programmā ir ļoti daudz automatizācijas, kas zināmā mērā ierobežo lietotāja rīcības brīvību, tādēļ "Hailuo AI" vairāk patiks iesācējiem, kuri vēlas, lai rīks lielāko darba daļu paveic viņu vietā. Lētākais plāns maksā 15 ASV dolārus, bet dārgākais – 95 ASV dolārus mēnesī.