Arhīvs:
Tehnoloģiju ziņas

Tesla vairs nav izredžu 😳

Vēstule #
11
June 4, 2025

Aktuālās tehnoloģiju ziņas Tavā e-pastā:

Sveicināti!

Atliek vien apbrīnot Ķīnas inženieru degsmi robotu attīstīšanā un vēlmē publiski pārbaudīt to spējas. Pavasarī piedzīvojām pirmo robotu skrējienu, kas gan izrādījās drīzāk lēnīgs. Nupat aptuveni metru gari amizanti "metāla cilvēciņi" naski spārdījās pasaulē pirmajās robotu kikboksa sacensībās. Protams, tās notika Ķīnā.

Un ne jau tikai robotu ražošanā āzieši uzņēmuši pamatīgu tempu. Tirgus analītiķi no "Morgan Stanley" pavēstījuši, ka kādreizējam elektromobiļu celmlauzim "Tesla" vairs neesot izredžu panākt vai apsteigt ķīniešu attīstības tempus elektrisko automašīnu pilnveidošanā. Viņi to pamato ar faktu, ka valsts susbsīdiju rezultātā Ķīnas zīmoli Premium klases līmeņa auto spēj tirgū piedāvāt par 30-40 tūkstošiem ASV dolāru. Rietumniekiem šobrīd šādu cenu pārspēt neesot reāli.

NEDĒĻAS SKAITLIS

21,1 GB

😱 Vidēji tik lielu datu apjomu ik mēnesi patērē viens mobilo ierīču lietotājs pasaulē. Pēdējo septiņu gadu laikā patēriņš ir desmitkāršojies un mobilās ierīces ir kļuvušas par galveno interneta patēriņa rīku. Jau 63% no visas globālā tīmekļa datu plūsmas notiek caur viedierīcēm. Jāatgādina, ka lietotāji Latvijā mobilo internetu patērē teju trīsreiz lielākā apjomā 😱😱😱 Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas dati rāda, ka 2024. gadā tie bija vidēji 57 GB mēnesī uz vienu pieslēgumu.

ZIŅAS

📚 Igaunijas Izglītības un pētniecības ministrija skolu mācību programmas detaļas nodos mākslīgā intelekta (MI) risinājumu izstrādātājam "OpenAI", kas izveidoja labi zināmo ģeneratīvā MI rīku "ChatGPT". Dalīšanās informācijā notiek projekta ietvaros, kas sāksies nākamajā akadēmiskajā gadā. Saskaņā ar skolotāja ieskatiem MI tiks izmantots mācību procesā. Mācību grāmatu saturs "OpenAI" gan netikšot nodots, jo to nepieļauj autortiesību ierobežojumi. Taču mācību procesā skolēni vismaz daļu no šīs informācijas "iebaros" mākslīgajam saprātam.

🔎 Ilgi gaidītu funkciju ieviest gatavojas "WhatsApp". Tas strādājot pie meklēšanas rīka, kas ļaus visos čatos vienlaikus meklēt video, attēlus un GIF failus. Visi vizuālie materiāli atradīšoties vienā multivides centrā, un lietotāji varēšot tos sameklēt pēc veida, datuma, izmēra vai teksta, kas bijis pievienots failam. Šobrīd populārajā saziņas lietotnē multimediju informāciju var meklēt tikai katrā čatā atsevišķi, kas nav diez ko ērti, ja lietotājs īsti neatceras, kur tieši bija pamanījis attiecīgo materiālu.

⛽️ Dažās valstīs degvielas uzpildes stacijās ir darbinieki, kuri uzpilda tvertni šoferu vietā. Iespējams, drīzumā šādi palīgi būs arī elektroauto lietotājiem. "Hyundai" sācis testēt robotu, kas bez cilvēka klātbūtnes spēj ievietot automašīnā uzlādes spraudni, un pēc uzlādes to izņemt. Šāds uzraugs varētu daļēji atrisināt bezatbildīgo vadītāju radīto problēmu – uzlādētu auto pārāk ilgi atstāt pievienotu pie publiskās uzlādes stacijas un tādējādi liedzot iespēju to izmantot citiem.

😡 Palīgs vai tomēr nikns sāncensis strādājošajiem? Par MI lomu darba tirgū šķēpi tika lauzti jau ilgi pirms tā ienākšanas mūsu dzīvē. Pesimistiskā scenārija ugunskurā dažas sausas pagales iemetis "Claude" čatbota izstrādātāju "Anthropic" vadītājs Dario Amodeis, pavēstot, ka jau tuvāko piecu gadu laikā MI likvidēs pusi zemākā līmeņa biroja darbu. Rezultātā bezdarba līmenis ASV pieaugšot par 10–20%. Izklausās diezgan biedējoši.

BIZNESĀ NODERĪGAS LIETOTNES

🦜 Līdz ar mācību gada noslēgumu uzņēmumos sācies tradicionālais atvaļinājumu laiks. Tas, protams, nozīmē, ka darba vietās palikušajiem jāveic gan pašu, gan atpūtā aizgājušo kolēģu pienākumi. Iespējams, slodzi daļēji var samazināt, ātri izveidojot MI čatbotu, kas pārzina kolēģu darba pienākumus un spēj atbildēt uz jautājumiem par tiem.


Šobrīd jau radītas vairākas platformas, kurās MI čatbotus var izveidot bez specifiskām programmēšanas prasmēm. Moduļi būtībā ir gatavi. Tiem tikai jāpiešķir nepieciešamās spējas un jādod piekļuve informācijai.

💪 WotNot – spēcīga bezkoda MI čatbotu veidošanas platforma, kurā tērzēšanas robotu var izveidot, ar kursoru ievelkot un pievienojot nepieciešamos moduļus. Arī apmācīšana ir salīdzinoši vienkārša, piešķirot tiesības piekļūt uzņēmuma datu bāzēm, dokumentu arhīviem un citiem avotiem. Čatbota būvēšanu var izmēģināt par velti, bet lētākais plāns maksā ap 90 eiro mēnesī.

🛹 Botpress – daudzpusīga MI tērzēšanas robotu platforma, kas ir augstu novērtēta par tās pielāgojamību un paplašināmību. Šīs īpašības padara “Botpress” piemērotu gan pieredzējušiem izstrādātājiem, gan iesācējiem. Būtiska priekšrocība ir tās nepārtraukta atjaunināšana ar jaunākajiem lielo valodu modeļu dzinējiem, nodrošinot, ka čatbotus vienmēr darbina jaunākās MI tehnoloģijas. Pirmos soļus var spert par velti, pēc tam jāmaksā ap 80 eiro mēnesī.

🏄‍♀️ Tidio – MI darbinātu tērzēšanas robotu veidotājs un tiešsaistes tērzēšanas platforma, kas īpaši izstrādāta, lai uzlabotu klientu iesaisti un racionalizētu atbalsta darbības. Tās “Lyro” MI aģents spēj apstrādāt dažādos kanālos saņemtus pieprasījumus un atbildēt 12 valodās. “Lyro” mācās no uzņēmuma resursos esošā satura, piemēram, bieži uzdotajiem jautājumiem, datu bāzēm un klientu centra sagatavotās informācijas. Lētākais plāns maksā 24,17 eiro mēnesī.

Arhīvs:
Tehnoloģiju ziņas

Vēlies saņemt jaunākās biznesa ziņas
savā e-pastā katru piektdienu?

Pieraksties tagad!